Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měsíc - přesouvají se jeho póly?

27. 11. 2010

Podívejme se na chvíli z okna a sledujme jej !

 

Náš milý a tichý Měsíc je jediný ze satelitů, který je naší krásné matce Zemi určen jako nebeský souputník. Přestože jej roky známe jako neměnnou stálici na obloze s pravidelným cyklem postupných úplňků a novů, změny se začínají týkat během posledních několika let přímo jeho samého.

Jaké změny?

moon-2003.jpgZměny, které se nejblíže podobají posunům jeho tváře, kterou je k nám trvale přivrácen.

Kdyby měl magnetické silové pole jako naše Země, řekli bychom jeho "póly" (sever – jih).

Mnoho filozofických, myšlenkových i náboženských směrů, nás nabádá, ať pečlivě a stále sledujeme nebe, protože tam budou patrné první projevy počínajících změn (kmeny indiánů Hopi i Mayové).

Někteří odvážně hovoří o změnách na Saturnu, jiní naopak na Jupiteru, samotná Bible hovoří o znameních, která se mají objevit na nebesích, Buddha mluví o nebeských znameních rovněž a staří Mayové stejně tak.

Není zcela vyjasněno, o čem přesně hovoří, (zda o světelných znameních či jakýchsi cizích objektech) ale vše má vzácnou spojitost s nebem – tedy Vesmírem či dokonce Univerzem samotným.

Více informací si můžeme o Měsíci (včetně obrázků) dočíst v tomto článku.

 

Měsíc má na naši krásnou planetu prokazatelně několik vlivů, které společně s naší Zemí vždy korelují.

Jedním z nejdůležitějších, je přiměřená "pomoc" stabilizace polohy Země v místech, kde se má ideálně nacházet (pro samotné fungování planety Země by samozřejmě byly vhodnější minimálně satelity dva), další nepříliš smyslově odůvodněný vliv je cyklický – gravitační – tedy konkrétně přílivové vlny či dokonce vyvolané tsunami.

Měsíc se skutečně mění – sám si jej díky rozložení jeho statických ploch pamatuji jako symbolickou „usměvavou tvář“, kterou vykreslují tmavší plochy a měsíční moře.

moon-tilted.jpg

 

 

 

 

 

 

Protože jsem měl možnost nedávné roky sledovat jeho povrch a krátery průměrným hvězdářským dalekohledem, mám tvary jeho jednotlivých míst poměrně dobře v paměti.

Dnešní obraz se proti původnímu poměrně silně liší – došlo k jakémusi posunu „tváře“ – konkrétně ve směru pohybu hodinových ručiček, přičemž tento posun začal být markantní od roku 2007.

Předtím není tento posun téměř vůbec patrný (ověřeno od roku 2000).

 

Pokud změny Měsíce a Země společně souvisejí - což je jednoznačné, pak změna jednoho logicky ovlivňujě změnu druhého. Pokud byla výrazna černá skvrna poblíž měsíčního severu a nyní je pod měsíčním rovníkem, něco se změnilo. Co to vyvolá u nás na Zemi a jaký další vliv je příčinou, si můžeme jen domýšlet. 

  

Proč se tak děje?

Důvodů může být více, schválně si počkám, jaká přijdou vysvětlení v podobě „normálního jevu“, stejně jako druhá věc, která je krásně patrná na videu níže, a tím jsou stíny, resp. osvětlení Měsíce.

 

Jedná se o další, velice zvláštní věc, kterou představuje posun stínů, resp. osvětlení našeho Měsíce samotného. Posun, který je na videu níže zobrazen v průběhu pouhých několika málo hodin, je natolik silný, a rychlý, že vyvolává řadu dalších otázek.

  

Osobně jsem si ověřoval délku procesu posunu stínu z dostupných zdrojů, a zjistil, že tento proces probíhá dvěma možnými způsoby – co do rychlosti.

První varianta trvá nejméně 5 či 6 dní, druhá vzniká pozvolna v průběhu maximálně šesti měsíců. NIKDE však není uvedeno, že by tento posun stínu měl trvat jednu jedinou noc – tedy pár běžných, pozemských hodin. 

Jistě, naše Země se otáčí, Měsíc se sám relativně „otáčí“ vůči Zemi samotné, přičemž Země má své vlastní dokonalé vyosení, ekliptiku, proto nemůže být posun osvětlení Měsíce Sluncem jakýmkoliv zásadním překvapením.

Ovšem je normální, že se toto děje během několika hodin, nikoliv dní či měsíců?

 

Odpovědi se nám nepochybně představí ve velice krátké době samy a třeba budeme překvapeni součinností s dalšími tělesy, které se začínají v našem okolí stále více projevovat…

 

Mnoho štěstí Aridan 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fotka

(sp, 30. 11. 2010 14:56)

Co si myslíte o fotce uvedené v tomto článku:
http://www.osud.cz/ctenar-zahadny-tvar-mesice

Červený Měsíc bývá takový často?

Re: fotka

(wivo, 30. 11. 2010 18:05)

fotografie je nepochybně pořízena před západem měsíce nízko nad horizontem v odpoledních až večerních hodinách. Prozrazuje to nejen poloha terminátoru vůči horizontu (byť na fotografii neviditelnému) ale především červená barva zastíněné části která je díky znečištěné atmosféře podobná jako u zapadajícího slunce. Další věcí způsobující sytě červenou, je automatické vyvážení bílé u fotoaparátu což je obvykle způsobeno neznalostí fotografa.
že se jedná o věc běžnou ukazují tyto fotografie měsíce poblíž horizontu.

http://astrofotky.cz/~Starhopper/1288512147.jpg
http://astrofotky.cz/~Starhopper/1254678262.jpg

Vidíte jak na odkazu z osudu.cz dělají z komára velblouda pod rouškou mystyčna?

Re: fotka

(wivo, 30. 11. 2010 19:10)

Ps. Nyní při bližším pohledu jsem si všiml,že se jedná dokonce o lež!!! Snímek je pořízen ve fázi před první čtvrtí, tj. ve dnech 9.-10.11. nikoliv ze dneška jak je na stránkách uvedeno!!!

už zase

(wivo, 29. 11. 2010 9:20)

se tady řeší jevy už dávno vysvětlené pod rouškou mystyčna?
Prosimvás, už 100x se opakuju, ale nejprve si přečtěte nějakou odbornou literaturu, neboť v tuto chvíli se jedná o pouhé plky jako obvykle (viz Orbsy).
Už jenom ta fotka z 2007-2010 je naprosto zcestná, neboť aby měla nějakou vypovídací hodnotu, musely by být všechny fotografie pořízeny ve stejné fázi měsíce!!! Jenom blbec si nevšimne, že na posledních 2 fotografiích je oblast terminátoru (pro nezasvěcené - oblast přechodu světlo-stín)vůči sobě nakloněna a není rovnoběžná. Srovnejte si je jako rovnoběžky a pak si můžete začít drbat hlavu.
Aridane, četl jste při svém pečlivém studiu měsíce o libračních pohybech? Vypadá to, že jste tuto stať nejspíš přeskočil, jinak byste tady takový blábol nepsal. Dalším nesmyslem matoucím v astronomii nevzdělané lidi je posun stínů - tak tímhle jsem se opravdu pobavil. Asi se zřejmě jedná o další Aridanovu přeskočenou stať, neboť pro astrofotografy je toto známé pod názvem stáčení pole. No co se dá dělat, pouhé dívání do dalekohledu z člověka astronoma neudělá.

Pro ty, co si nevědí rady se stáčením pole:
namalujte si na papír vedle sebe několik "měsíců" a přesně podle videa rozdělte "měsíce" na 2 poloviny tak, aby váš přechod světla/stínu byl vždy rovnoběžný s tím co je na videu. Když dělící čáry prodloužíte, v určitém bodu se protnou.
Jsem zvědav, kdo z vás přijde na to, co to je za světovou stranu. Zkuste si to Aridane, třeba přijdete na převratné zjištění, že se země otáčí.
Pssst. nikomu to ale neříkejte :-)))))

Slunce v duši a mozek na pravém místě.
wivo


Re: už zase

(wivo, 29. 11. 2010 9:27)

jak je vidět, spousta lidí zná měsíc akorát z vyprávění, ale bude stále tvrdit, že něco s ním neni v pořádku... Jak úsměvné

Nechápu

(Paia, 26. 11. 2010 23:49)

Aridane, nechápu, co je ti na Měsíci divnýho? Je přece normální, že během jednoho denního, resp. nočního pohybu rotuje spojnice jeho S a J pólu ve směru hodin, při východu je šikmo takhle \ když je měsíc nejvýše, je na J, tak takhle | a při jeho západu zase takhle / . Stejně tak rotuje i terminátor = hranice mezi osvětlenou a zastíněnou částí. Úhel naklonění je odvislý od toho, jaká je roční doba, v létě je úhel malý a Měsíc nízko nad obzorem, zatímco v zimě je úhel větší a Měsíc vysoko, pohybuje se totiž přibližně po ekliptice, jen rovina jeho oběhu není shodná s rovinou naší ekliptiky.
A to, že malý flek "moře" u jeho pravého okraje je jednou blíž okraji a jindy dál, tak to závisí na tom, jestli Měsíc pozorujeme krátce po východu nebo brzo před západem, záleží na úhlu, z kterého ho pozorujeme daného rotací Země, která má střední hodnotu průměru 2×6378=12756 km čili tato vzdálenost 12 tisíc kilometrů může za to, že Měsíc jednou vidíme více zleva a podruhé více zprava.

Proto si myslím, že tento článek je nesmysl. Někdo se jen snaží vyvolat nějakou senzaci. Jediná známá věc na celé planetosatelitní konfiguraci je ta, že se Měsíc k Zemi přibližuje, ale tuším že je to hodnota centimetrů za rok.

Jako astronom-amatér jsem nemohl nereagovat, mám z dávné minulosti mnoho načteno a Měsíc pozoruju kdykoliv to počasí dovolí...

Re: Nechápu

(Daniel, 27. 11. 2010 5:53)

...ja teda nevim. Asi tomu ani za mak nerozumim jako vy. Ale uz asi pul roku rikam dceri: koukej co dela tem Mesic...myslim, ze to urcite neni uplne v normalu.
Jinak Adriane, moc dekuju za tvoje snazeni. To co delas, je moc spravny))) tesim se na kazdej tvuj novy clanek.

Re: Re: Nechápu

(Karel, 27. 11. 2010 8:40)

Taky jako dítě nepamatuju, že by dříve měsíc lehával skoro na zádech...

Re: Re: Re: Nechápu

(Paia, 27. 11. 2010 23:20)

Buď si jistej, že je to naprosto normální, to "lehání" budeš mít možnost opět vidět při příštím úplňku, který je shodou okolností v den zimního slunovratu, Měsíc tedy bude v nejzašším bodě a bude vycházet i zapadat nejblíže severu a též bude o půlnoci nejvýše na obloze, jak v jiné části roku nebývá.
Jde jen o určitou vzájemnou konstelaci Země a Měsíce. Na obloze je myšlená kružnice, po níž obíhá Slunce, říká se jí ekliptika. Po sinusoidě kolem ekliptiky se pohybuje i Měsíc, jednou je pod ní, jindy nad ní a někdy i na ní, a ty polohy nejsou každej rok stejný, nicméně v nějakým mnohaletým cyklu (nevím už v jakým) opakujou, čili to co teď Měsíc "vyvádí" tady už nesčíslněkrát bylo a ještě bude. Není to nic zvláštního, aby kolem toho propukala nějaká hysterie. Fakt.

Re: Nechápu

(wivo, 29. 11. 2010 9:24)

naprosto souhlasim, jen mám pocit, že se měsíc naopak vzdaluje každý rok o cca 4cm.

Také sleduji měsíc

(Jiřina, 28. 11. 2010 11:50)

už nějaký ten měsíc :) a vysledovala jsem spíš tento nepochopitelný div - je normální aby měsíc byl ráno ve 3 hodiny na stejném místě jako ráno v půl deváté (tzn. jako by se nepohnula Země ani měsíc), anebo jeden den v 8 hodin večer na jednom místě a druhý den poté večer v 8 h. na úplně jiném místě ?

nebe

(Jana - morticia, 27. 11. 2010 15:53)

Ahoj všem,
přesně tak, nedávno jsem takto podivně měsíc taky viděla, říkala jsem si, že je to nějak divně ...
Na začátku článku je zmínka, že změny by měly nastat na nebi - již mnoho let o tom mám sny ... a vždycky začínají tím, že se podívám na nebe a to se začne měnit - mapa, šipky, létající talíř a tak.