Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše planeta roste jako houby po dešti

18. 5. 2010

Jak je možné, že do sebe všechny kontinenty tak dokonale zapadají?

ObrazekMožná si vzpomenete, kterak jsme se ve škole učili o tom, že na naší planetě byl jediný pradávný kontinent, který se nazýval Pangea. Ten se postupně rozpadal na menší části, které se od sebe odsouvaly, až se dostaly do dnešní polohy.

Proč se však toto dělo a děje i nadále?

A kam naopak mizí oblasti, které rozšířením zanikly?

To už nám vyjasněno nikdy nebylo, že?

 

V přiloženém dokumentárním videu jasně vidíme důvod – naše Země totiž Obrazeknezadržitelně roste. Její původní průměr se za několik desítek milionů let dokonce zněkolikanásobil. Důvody tohoto růstu nejsou zcela jasně zřejmé, ale troufnu si udělat neodborný odhad, že dochází k jakési přirozené obměně či řízenému procesu, kdy spodní těžké vrstvy hmoty planety postupně vyvěrají na povrch, tam extrudují blíže povrchu. Velmi podobný proces probíhá v případě použití montážní PUR pěny, která rovněž z komprimovaného tekutého stavu uvnitř nádoby spreje vyvěrá ven, tam svůj objem při styku s atmosférou zvětší a následně vytuhne do finálního tvaru a podoby.

 

 

 

Kam a do jakých rozměrů se budou tektonické desky rozšiřovat a kam až samotná naše Země poroste, se v lepším případě dozví až další pokolení našich potomků.  

Mnoho štěstí Aridan

 

Komentáře

Přehled komentářů

vše je jinak

(martin, 6. 12. 2011 8:37)

napadlo někoho že muže to být uplně všechno jinak ,už od mala vím že země je dutá koule a žijeme uvnitř

Re: vše je jinak

(fffffff, 29. 4. 2012 22:16)

To máme něc ospolečného. Já zase vím, že zítra výjde slunce. Nechcete se se mnou vsatit ?

Jistě..

(fffffff, 31. 1. 2012 17:15)

Ve škole nás myslím učili, že několik milionů let při vzniku Země pršelo.. Neustále.. A tím měly vzniknout tuším i oceány..
Ale v podstatě je možné, že Země byla jen suchá placka, na ktero unapadal voda a začala se pod tlakem rozpínat..
To by vysvětlovalo ty potrhané kontinenty.

Čedič- žula

(bobo, 27. 10. 2011 23:06)

Poro ty zastánce názoru, že se průměr země nemění, ať mi vysvětlí, rozdíl mezi čedičem a žulou.
Zmský plášť je tvořen právě těmito dvěma horninami. Vše ostsatní jsou horniny sedimentálního typu. Z chemického hlediska není mezi žulou a čedičem podstatný rozdíl. Základem pevnin jsou ale granity
(žula, rula atd.). Čedič je vyvřelinou. Mořské dno je tvořeno čediči. Určením stáří čedičů by se pravděpodobně dalo zjistit, kdy k onomu puknutí vrchních granitových vrstev došlo.
Osobně jsem zastáncem toho, že původně měla země menší průměr. Pomineme-li spad materiálu z kosmu, který je vzhledem k uvažovaným hmotnostem zanedbatelnou položkou, pak prostým výpočtem mezi plochou moří a pevnin mi vychází průměr země na nějakých 7260km. Hustota této koule by ale musela být nějakých 26g/cm3. Vzhledem k tomu, že u ostatních planet zemského typu se hustota pohybuje mezi 3,5 až 5,4g/cm3, tak nějak země nezapadá do onoho typu planet. Spíše bych se přikláněl k tomu, že je země pozůstatkem něčeho většího, něčeho, co o přišlo o své vnější vrstvy.
Tak by se dal i vysvětlit růst naší planety. Ztrátou vnějších vrstev se i snížil tlak, kterým byla hmota země stlačena na tak vysokou hodnotu, tím ale zákonitě muselo dojít k vyrovnání tlaku a jejímu rozpínání.

Ne tak uplne logické

(ZeD, 26. 8. 2011 11:43)

Dopadající materiál může mít odlišnou hotmost vůči objemu, růst tedy nemusí záviset jen na počtu tun materiálu spadlého na zemi, podle mě to bude jen malá složka která přispívá k růstu plety. Mnohem zajímavější jsou informace o našem žhavém jádru, které svou vahou a výstupní energií působý na pohyb kontinentů a logický postřech o změně velikosti planety v závislosti na vyvěrání těchto energií ať už v jakékoli formě. Zajímali by mě informace kam až to může vézt, kdy se jádro vyčerpá, nebo zdali tlak působící na střed země může udržet jádro žhavé, nebo naopak ho postupně zpomalit a zchladit. Velmi dobrý článek...

posuny desek

(kalmar, 21. 5. 2011 23:30)

Proč se však toto dělo a děje i nadále?
A kam naopak mizí oblasti, které rozšířením zanikly?
To už nám vyjasněno nikdy nebylo, že?ale bylo, pan Aridan asi nedával ve škole pozor :) jak píše Patrik: posun litosferických desek působením odstředivé síly při otáčení Země (ne možná, určitě). žádná záhada...

Re: posuny desek

(Aridan, 24. 5. 2011 20:52)

Doporučuji rovněž prostudovat něco málo kolem
Ring makers of Saturn Normana Bergruna...
Aridan

Ono je to logické

(Patrik, 6. 5. 2011 10:40)

Myslím si, že pokud na Zemi spadne každý den několik tun materiálu z vesmíru, což je vědecký fakt, potom musí naše matička Země zákonitě růst, takové množství hmoty se přeci musí někde projevit. Možná že to dělení kontinentů je zapříčeněno odstředivou silou, kterou Země produkuje tím, že se otáčí.

Nic nového pod sluncem

(Jindřich II. (fyzik), 20. 2. 2011 1:37)

Ale to není nic nového. S tím přišel již koncem 60. let nějaký ruský fyzik. A má to svoji logiku. proč by zemská kůra vznikla jen na části povrchu? Dnešní měření prokazují, že kontinenty se od sebe nepatrně vzdalují. Střední pás rozpínání je v podmořských hřbetech.

Re: Nic nového pod sluncem

(Mike, 7. 3. 2011 10:10)

ale na tomhle světě přeci není NIC nového ;)

Bílá díra

(Judla, 19. 1. 2011 15:52)

O tomto fenoménu (nejenom?)naší planety jsem již někde četl a vytvořil jsem si svoji hypotézu tohoto jevu.Existují černé díry,které pohlcují vše kolem a je teoretická možnost výskytu děr bílých které onen materiál vyvrhují zpět do prostoru.Ale ještě nebyla taková díra nikde nalezena.Proč.Nemáme ji přímo pod našima nohama?

Záhadám zdar a držím palce!

Divočina

(Honza, 18. 1. 2011 14:42)

Tak jsem si myslel, že největší divočina bude v těch "tajných projektech" a ono zatím v prachobyčejném kontinentálním driftu. Země se nenafukuje a mechanismus, jakým se kontinenty rozestupují (a sbíhají!) nám řekli, jen občas někdo nedával pozor-)). Zemská kůra se "rodí" v místech středooceánských hřbetů a zaniká v subdukčních zónách. To má za následek posuny kontinentů a také m.j. mazání stop po dopadu meteoritů. Chladný nehybný měsíc je samá díra, páč na něm vše zůstane. Tenká (cca 10 km) oceánská kůra se zanoří pod sousední desku snadno, jen sem tam pšoukne nějaká sopka, když se toho tam moc mačká. Tlustá, kontinentální (30 - 80 km) se tak snadno nepoddá a pak třebaa vzniknou Himaláje, jako po srážce Indické a Eurasijské desky. Tyto stále rostou, protože pohyb ještě "nedobrzdil", Amerika nám "odplouvá" (nebo my od ní) atd ... Asi se nebudu hádat o nějaký ten metr v průměru Země během její historie, ale toto ...

Omlouvám se II.

(Zafrin, 12. 1. 2011 14:59)

1) To je pitomost. Přemýšlejte alespoň trochu, vy nám házíte na palici, že žereme informace, které jsou nám předkládány, avšak.. co děláte teď vy? Ba přímo jste sežral něco, co si nějaký pobuda támhle vycucal z prstu, jen proto, aby byl slavný. :-(
2) Pohyby kontinentů vzniklých z Pangey jsou již vyřešeným tématem
3) => vaše oblíbené slovo = Dochází k CYKLICKÉMU pohybu kontinentů (takže teoreticky za pár milionů let vznikne něco jako Pangea II, ale těžko říci...)
Definitivní je, že rozhodně, poloměr Země se nezvětšuje (tedy určitě ne násobně)

Re: Omlouvám se II.

(Aridan, 12. 1. 2011 15:29)

MILÝ ZAFRINE,
OPĚT VPISUJI KOMENTÁŘ TÍMTO PÍSMEM - A NEJDE O NADÁVÁNÍ.

1) To je pitomost. Přemýšlejte alespoň trochu, vy nám házíte na palici, že žereme informace, které jsou nám předkládány, avšak.. co děláte teď vy? Ba přímo jste sežral něco, co si nějaký pobuda támhle vycucal z prstu, jen proto, aby byl slavný. :-( PŘIZNÁM SE, ŽE JEHO SLÁVU NEVNÍMÁM A NEMÁM DOJEM, ŽE BYCH NĚKOMU NĚCO SEŽRAL - JE TO JEDNA Z ALTERNATIV A NIKDO NEŽIL TAK DLOUHO, ABY ŘEKL ŽE JE NA 100% PRAVDA TO, CO ŘÍKÁTE VY :-)
2) Pohyby kontinentů vzniklých z Pangey jsou již vyřešeným tématem - ANO A DŮVODEM JE ROZPÍNÁNÍ OD SEBE SAMA - DŮVOD JE Z VIDEA CELEKM ZŘEJMÝ - A NEŘÍKÁM, ŽE JDE O JEDINOU VARIANTU - POUZE JINÝ POHLED
3) => vaše oblíbené slovo = Dochází k CYKLICKÉMU pohybu kontinentů (takže teoreticky za pár milionů let vznikne něco jako Pangea II, ale těžko říci...) - VÝBORNĚ - PROČ NE? NEBO SE PLANETA ZMĚNÍ SVOU VELIKOSTÍ NA EXTRUDOVANÝ CORNFLAKES - TO PROZATÍM NIKDO NETUŠÍME.
Definitivní je, že rozhodně, poloměr Země se nezvětšuje (tedy určitě ne násobně) PROZATÍM A V NAŠEM LIDSKÉM POHLEDU, KTERÝ JE VŠAK SILNĚ RELATIVNÍ, ANO. Z POHLEDU ŽIVOTA VESMÍRNÝCH TĚLES VÍME SKUTEČNĚ PRAMÁLO... PODÍVEHTE JEN NA ZMĚNY NA JUPITERU A CELKOVÝ PRŮŘEZ POSLEDNÍMI 20 LETY NAŠÍ GALAXIE SAMOTNÉ...
MNOHO ŠTĚSTÍ ARIDAN

voda?

(whynot, 12. 1. 2011 8:31)

tjn, taky by me zajimalo odkud, ze se vzala ta "blba" voda, ktera na o hodne mensi zemi skoro nebyla.. mozna UFO;)

Se vsi uctou

(Tonny, 20. 12. 2010 22:00)

Myslim, ze kazdy geolog by se tomu zasmal...

Re: Se vsi uctou

(Aridan, 22. 12. 2010 18:51)

Zkuste být více konkrétní, zatím žádný geolog nežil déle než většina z nás... :-)
Aridan

Zajímavé

(David -, 12. 10. 2010 20:39)

Tohle video i článek jsou opravdu zajímevé ( děkuji za nové informace, zase jsem trochu chytřejší :) ). Jen mě udivuje, že jsem o tom v zeměpise či přírodopise ještě neslyšel, když o tom mají tyto předměty informovat :(

Děkujik, David.

teprve

(wivo, 8. 10. 2010 12:42)

teď jsem se podíval na tohle zajímavý video, konečně to někdo připodobnil tomu jak to má být...
jen to má jednu chybičku, ale nejsem si jist zda-li jí grafici neudělali záměrně kvůli lepší viditelnosti pohybu..
Ona totiž voda nebyla pod povrchem, ale na povrchu.