Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč neužívat komunitní sítě - a pozor na Google

1. 6. 2010

Jak je to vlastně s komunitními sítěmi doopravdy a k čemu mimo jiné slouží?

______________

Aktuální informce z 29.7.2010 - Facebooku unikl objem dat o 100 miliónech uživatelích - ohroženi jsou i ti, kteří si zadali požadavek na "skryté". Celková databáze má téměř 3GB a je volně k dispozici... 

Detaily zde: www.novinky.cz/internet-a-pc/207240-facebooku-unikla-data-vice-nez-100-milionu-uzivatelu-jsou-volne-ke-stazeni.html

_______________

 

 

Každý z nás je přáteli občas pozván k připojení se do diksuse na Facebook, Twitter, LinkedIn nebo říkáme, že vyhledáváme určité věci Googlem nebo jiným vyhledávačem. Stále Obrazekčastěji jsme tedy zváni na rozmanitá setkání, blogy a reagování na příspěvky uživatelů z různých sociálních resp. komunitních sítí.

Většinou hned při prvním pokusu o vstup kvůli pouhému přečtení avizovaného obsahu, si musíme nejprve založit vlastní (a dle podmínek např. Facebooku jediný) účet, pod nímž se budeme dále nuceni v budoucnu přihlašovat.

Co tím vlastně a pro koho vytvoříme?

Víte, je to skutečně zajímavé, ale během svého života jsem se (alespoň občas) naučil používat to, co někdo nazývá šestým smyslem, instinktem, nadvědomím, vnitřním citem, čuchem pro věc, někdo by řekl tykadlem, jakkoliv to nazvete sami. Z tohoto důvodu jsem podvědomě vždy cítil, že se nebudu registrovat a nechávat se do těchto „nevinných“ her zaplést – dnes o tom již vůbec nepochybuji a jsem skálopevně odhodlán ani nezačít - vám doporučuji svůj účet co nejvíce omezit či dokonce historii i s celým účtem raději smazat – viz níže.

Několik úvah, proč se nenechat zlákat například do dnes největší celosvětové komunitní sítě Facebook:

Skutečně vždy důkladně čteme a přemýšlíme o důsledcích Podmínek užívání a ochrany zájmů, resp. odpovědností, které bývají dost často jednostranně postavené nebo mechanicky rolujeme až na jejich konec a zaklikneme, že s nimi souhlasíme? Přečtěte si je, budete možná dost překvapeni (detaily zde http://www.facebook.com/terms.php?ref=pf   prozatím stále verze pouze v AJ, neboť zde prozatím nemá právní subjektivitu a poslední úprava 22.duben 2010). Zaměřte se zejména na zcela jednostranné podmínky ukončení účtu - bod 14, pak bod 2 a 4.

V nedávné minulosti se objevila informace o neetickém chování samotného Obrazekhlavního představitele a zástupce společnosti Facebooku (bývalý student Harvardské univerzity Mark Zuckerberg), kde podle serveru www.businessinsider.com používal data uživatelů Facebooku k tomu, aby dokázal odhadnout hesla ke vstupům na jejich mail a zdiskreditovat tak své protivníky. Společnost Facebook musela dle těchto zdrojů vynaložit 65 milionů dolarů na to, aby se právními a jinými cestami doložilo, že to vlastně dělal pro dobro Facebooku.

Stejný zakladatel a nejvyšší šéf (CEO) Facebooku odsouhlasil a prosadil změnu ve znění odstavce ochrany osobních údajů uživatelů. Citace „Lidé se cítí dobře nejen v oblasti sdílení informací všemožného druhu, ale chtějí daleko otevřeněji sdílet informace s co nejvíce lidmi. Tato sociální norma se postupně vyvinula časem a v podstatě znamená, že se lidé příliš nestarají o své soukromí“ – dokládá grafem API.  Co to v důsledku znamená je skutečnost, že Facebooku nestačí vědět vše o nás samotných, protože vlastní naše osobní data, ale ta budou zcela přístupná komukoliv dalšímu - o našich vlastních kontaktech nemluvě - viz archiv webu  www.readwriteweb.com.

Situace je o to zajímavější, že Facebook ukazuje a učí vývojáře – developery, jak doslova provozovat reálný “data mining” nebo-li dolování dat jednoduchým způsobem za pomoci nově uvedných grafů “API” http://www.facebook.com/login.php?next=http%3A%2F%2Fdevelopers.facebook.com%2Fdocs%2Fapi . Co je určitě zarážející je skutečnost, že nikde není řečeno a vysvětleno, jaké jsou celkové důsledky pro samotné uživatele, protože každý developer může chápat etické chování úplně jinak.

Facebook nás díky API ohrožuje tím, že o nás budou šířena data, která bychom jinak ani nikdy sdělit nechtěli!  Nejen že sám monitoruje a vlastní naše osobní informace – pokud mu je poskytneme (o nás samých, o našich zvyklostech a dalším), ale zejména z důvodů reklamních účelů se spouští v podstatě proces opačný, kdy konkrétní údaje o nás, jsou tímto způsobem poskytovány a zprostředkovávány tvůrcům a zadavatelům reklam, která je pak šitá doslova na míru spotřebním masám a opět podporuje náš slavný konzumní způsob života.

To je důvodem, proč je dle hodnocení Facebook v tomto směru bohužel horší než například Twitter. Twitter prostě uvádí jasnou informaci o nulové ochraně osobních údajů, takže jeho uživatelé vědí již dopředu, že veškeré uvedené informace budou zveřejněny a vše se pak děje na jejich vlastní riziko.

 

Informace o API přímo ze stránek Facebooku - (možno přeskočit):

The new Graph API attempts to drastically simplify the way developers read and write data to Facebook. It presents a simple, consistent view of the Facebook social graph, uniformly representing objects in the graph (e.g.,
people, photos, events, and fan pages) and the connections between them (e.g., friend relationships, shared content, and photo tags).

Every object in the social graph has a unique ID. You can fetch the data associated with an object by fetching
https://graph.facebook.com/ID. For example, the official page for the Facebook Platform has id 19292868552,
so you can fetch the object at
https://graph.facebook.com/19292868552:

{ "name": "Facebook Platform",
   "type": "page",
   "website": "
http://developers.facebook.com",
   "username": "platform",
   "founded": "May 2007",
   "company_overview": "Facebook Platform enables anyone to build...",
   "mission": "To make the web more open and social.",
   "products": "Facebook Application Programming Interface (API)...",
   "fan_count": 449921,
   "id": 19292868552,
   "category": "Technology"}

Alternatively, people and pages with usernames can be fetched using their username as an ID. Since "platform" is the username for the page above,
https://graph.facebook.com/platform will return what you expect. All responses are JSON objects.

All objects in Facebook can be accessed in the same way:

    * Users:
https://graph.facebook.com/btaylor (Bret Taylor)
    * Pages:
https://graph.facebook.com/cocacola (Coca-Cola page)
    * Events:
https://graph.facebook.com/251906384206 (Facebook Developer Garage Austin)
    * Groups:
https://graph.facebook.com/2204501798 (Emacs users group)
    * Applications:
https://graph.facebook.com/2439131959 (the Graffiti app)
    * Status messages:
https://graph.facebook.com/367501354973 (A status message from Bret)
    * Photos:
https://graph.facebook.com/98423808305 (A photo from the Coca-Cola page)
    * Photo albums:
https://graph.facebook.com/99394368305 (Coca-Cola's wall photos)
    * Videos:
https://graph.facebook.com/614004947048 (A Facebook tech talk on Tornado)
    * Notes:
https://graph.facebook.com/122788341354 (Note announcing Facebook for iPhone 3.0)

All of the objects in the Facebook social graph are connected to each other via relationships. Bret Taylor is a fan of the Coca-Cola page, and Bret Taylor and Arjun Banker are friends. We call those relationships connections in our API. You can examine the connections between objels using the URL structure
https://graph.facebook.com/ID/CONNECTION_TYPE. The connections supported for people and pages include:

    * Friends:
https://graph.facebook.com/me/friends
    * News feed: https://graph.facebook.com/me/home
    * Profile feed (Wall): https://graph.facebook.com/me/feed
    * Likes: https://graph.facebook.com/me/likes
    * Movies: https://graph.facebook.com/me/movies
    * Books: https://graph.facebook.com/me/books
    * Notes: https://graph.facebook.com/me/notes
    * Photos: https://graph.facebook.com/me/photos
    * Videos: https://graph.facebook.com/me/videos
    * Events: https://graph.facebook.com/me/events
    * Groups: https://graph.facebook.com/me/groups

We support different connection types for different objects. For example, you can get the list of all the people attending the Facebook Developer Garage at SXSW (ID #331218348435) by fetching https://graph.facebook.com/331218348435/attending.

All of the different types of objects and connections we support are included in the Graph API reference documentation.

  

Konec výňatku.

 

Takže pokud se na základě dosud uvedených informací pevně odhodláme účet smazat – OK - Obrazekjenže ejhle.  Facebook se nikde nezavazuje, že pokud účet zrušíte, budou spolu s ním odstraněna veškerá generovaná data, která byla doposud uložena – a to z kteréhokoliv zdroje či aplikace. Samotné vymazání našeho účtu je dost zavádějící proces – dojde totiž pouze k jeho deaktivaci, nikoliv celkovému smazání. Proto Vám budou chodit i nadále například reklamní spamy. A pokud se náhodou třeba rozhodnete po nějaké době znovu přihlásit, přijde to největší překvapení, protože se vše tváří pouze tak, jako byste si pouze odešli uvařit kávu. Pro skutečné vymazání účtu je zapotřebí následovat pod několika kliknutími skrytý odkaz na on-line help, takže okamžitě funguje kontrolní systém „Velký bratr tě vidí“.  Viz článek Cenzura informací jako forma otroctví zde: /clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/cenzura-informaci-a-vzdelavani-jako-forma-otroctvi

 

Slovo závěrem:

Na světě existuje pouze relativní forma svobody, kterou každý z nás vnímáme po svém. Někdo komunitní/sociální sítě typu Facebook miluje a se svými kamarády tráví hromadu času sdílením zážitků, fotografií, kontaktů, diskusí i osobních informací.  Vidíte - a zrovna v předchozí větě je řečeno naprosto všechno.

Pokud chci něco sdílet s blízkými kamarády a přáteli, nemusí to vědět hned doslova celý svět (pokud ovšem vyloženě nechci). Je to možná rychlejší a Obrazekjednodušší, než řešit tyto záležitosti mailem či osobně – žijeme v rychlé době, ale proč bych měl největší světové síti, jejím provozovatelům a návazně společnostem podsouvající nám konzumní způsob a tím řízení našeho života o sobě říkat, kolikrát jsem se v týdnu či měsíci připojil, v kolik hodin se obvykle či pravidelně a s kým připojuji, co jsem si, jak dlouho a o čem povídal, jaký je okruh mých známých a s kým jsou zase oni a kvůli čemu dále v kontaktu?    (K chování těchto společností připomínám nedávno diskutovanou cenzuru Googlem v časopise CHIP a další čerstvé aféry spojené se sběrem dat)

Jedná se dle mého názoru o další masovou, uměle vytvořenou euforii a závislost na neexistující formě iluzorní svobody (paralelní reality) a tím v podstatě samovolný, navíc námi schvalovaný vzorec monitorování našeho vlastního chování, naší historie i budoucích plánů, tím našich myšlenek, našeho vývoje, našich životních hodnot a tím slabých či silných míst. Podporujeme tak sledování chování našich blízkých, našich zájmů, našich spotřebních zvyklostí, jde doslova o nepřímou formu on-line očipování. Jako by nestačil internet, kde i tak člověk po sobě zanechává dostatečné otisky vlastní činnosti.

Nabízíme tak nejen provozovateli neskutečnou možnost celosvětově plošného sledování názorů mas a směru vývoje kolektivního myšlení, podpořené navíc autentickými fotografiemi a pomáháme mu tak sami rozvíjet uniformní, konzumní, centrálně a řečeno tvrdě – policejně a vojensky řízený svět.

Opravdu to chceme nebo odmítneme uměle vyvolanou touhu tam "také být“?   (Článek Zastírání faktů zde: /clanky/2012---rok-transformace/2012---fakta-a-jejich-zastirani--aneb--preci-by-nam-nelhali )

Osobně volím kontakt s přáteli bez ohledu na jakoukoliv obdobnou světovou síť a věřím, že takových nás bude časem stále víc.

Související důležitý článek "Svoboda jako daň Systému za luxus" zde: www.jinestranky.cz/clanky/2012---rok-transformace/svoboda-jako-dan-Sytemu-za-luxus 

Mnoho štěstí Aridan

 

Komentáře

Přehled komentářů

FB kontra studium

(Patrik, 20. 5. 2011 13:18)

Bohužel jsem byl do světa FB také vtažen, ale z místa ze kterého bych to čekal nejméně. Studuji na vysoké škole, máme sice společný e-mail, ale bohužel všichni raději sdílejí jednotlivé materiály právě přes FB. Tím se bohužel stal nutností ke studiu, což byl možná i prapůvodní záměr tvůrců tohoto systému...

Dvě stránky

(Honza, 23. 1. 2011 12:41)

Už jsem tu na jiných místech publikoval stanoviska vesměs nesouhlasná, ale zde musím souhlasit. Jak je kdesi před mým komentářem uvedno: každá mince má dvě stránky. Pokud se už někdo nebojí "sledování", kde se mi tyto sítě opravdu nezdají nejhorší, měl by se bát "zblbnutí". Kdo využívá nabídky sociálních sítí, ten se pomalu odsouvá do neskutečného světa. Nejednou se mi stalo, že jsem někomu s momentálně nefunkčním mejlem musel připomenout, že kdysi byl vynalezen i papír a tužka. Je dobré mít tisíc "přátel", ale co pak, když vypnou proud? Já raději volím variantu deseti, kterým se při rozhovoru dívám do očí a mohu jim podat ruku. Proud může být vypnutý-).

Re: Dvě stránky

(Aridan, 23. 1. 2011 20:40)

Honzo,
díky za komentář - myslím, že pokud někdo přes FB hlásí, že si jde uvařit kávu a půjde se psem, aby se mohl kolem půl sedmé opět nalogovat, roste pro Bohnice :-)
Aridan

Bu bu bu

(Koudyr, 24. 12. 2010 0:58)

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Je vtipné, že říkáte, že jste natolik inteligentní, abyste si nezakládal účet na Facebooku. Když nezadáte datum narození, adresu, email, telefon nebo nějaký jiný kontakt, tak jediné, k čemu můžou využít informace o Vás je reklama na míru na FB. Jediné další ohrožení je ze strany přidaných přátel. Jinak pokud jste tak inteligentní, jistě si uvědomujete, že založením emailu jste v mnohem větším ohrožení. Víte kolik lidí umře každý den na silnici? A kolik lidí má problém se zneužitím údajů? :D to druhé je naprosto směšně nízké číslo. A upřímně, pokud se bojíte zneužití údajů, tak byste se neměl prezentovat na webových stránkách. Nehledě na to, že tu máte spoustu převzatých textů a téměř žádné informace, ke kterým byste měl pravdivé podklady.

Re: Bu bu bu

(Aridan, 24. 12. 2010 9:32)

Milý Koudyre,
Paia to rozhodně nemyslel jakkoliv útočně, nicméně Vás jeho příspěvek nejspíše oslovil k bezprostřední reakci.
Druhá část komentáře patří nejspíše mě samotnému, proto reaguji. Velká většina textů vychází zevnitř a jejich cílem není podat exaktní informace,kterých je všude kolem až přespříliš a většina z nich zkreslených natolik, abychom tvrdě spali i nadále. Poskytnutí informací je jedna věc a jejich zpracování našim myšlením je druhá. Informace samotné totiž ve své podstatě žádnou váhu nemají, zato jejich pochopení a aplikace neskutečně obrovskou...
Přeji Vám mnoho štěstí a díky
Aridan

k FB

(Paia, 7. 9. 2010 18:18)

Troufám si tvrdit, že jsem až příliš inteligentní na to, abych si založil účet na FB a příbuzných nesmyslech.

lkjlkjlkjlkjlkjlkjlkjljk

(lklklklklklklkklklk, 17. 7. 2010 16:23)

pred kym chces utikat ? my sme spolecnost ... staci jen otevrit oci a podivat se spravnym smerem

novinka

(Aridan, 28. 6. 2010 14:29)

Doporučuji ještě jeden článek o fungování Systému, který mnohé vyjasňuje:
http://www.jinestranky.cz/clanky/2012---rok-transformace/svoboda-jako-dan-Sytemu-za-luxus

Podle posledních událostí je cenzura a řízení medií (zejména internetu) směřována jednoznačně. Detaily v článku a doplním, že US senát původní plán kdykoliv umlčet internet již bohužel přijal... Vše se kvapem blíží k roku 2012, kdy má toto právo začít plně platit.
http://www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/konec-internetu---tlacitko-kill-switch

Mnoho štěstí Aridan

Je to i o odvaze, pratele...

(Thobbiash, 28. 6. 2010 13:01)

to Dom: Naprosto s Tebou souhlasim. Ja osobne jsem si plne vedomej veskeryho smirovani kolem nas atd... ale uz to, ze mate obcanku a ridicak, tak jste proste v systemu chyceny a naopak jak system idealne narusit a pomoci ho zmenit je to, ze budeme mit odvahu hlasite a zcela verejne a otevrene o tom mluvit... a neni lepsi moznost jak narusovat system nez otevrene pres facebook mezi co nejvic kontaktu, kteri se pak nad skutecnou realitou zamysli... vsechno ma dve strany mince... Have a nice day! ;-) T.

to si rovnou hyhrabete bunkr v podzemi

(Dom, 27. 6. 2010 23:56)

Nevim, me toto prijde dost prehnane, chapu ze s tech databazi muze mit nekdo uzitek, nicmene jsem na fejsbuuku a neminim nic mazat, fejsbuuk ma jen me jmeno mail a icq. Sve postoje a nazory o nelibosti vuci elitarum prezentuji hrde pod svym jmenem a nijak mi to nevadi, naopak jsem rad pokud tyto nazory spatri cizi osoba :-) Podle tohoto co zde ctu bychom mohli rovnou roztrhat obcanky, zahodit telefony, internet(je take sledovany podle IP dle CTU) a udelat plastiku, zmenit si jmeno a zabehnout do lesa :-) Odvahy je nedostatek a je potreba zvlast dnes, hlas musi byt slyset...

až z těch manipulantů zamrazí

(nebel(r), 14. 6. 2010 17:14)

moc dobře napsaný článek o umělé sugesci masmédií.sice už je pozdě plakat,ale hned si člověk dost rozmyslí, co tam napíše a když tak hodně heslovitě.raději volím formu icq. díky za celé tyhle a podobné stránky,které se tím zabývají.mělo by jich být více.

hnus

(dark rider, 4. 6. 2010 9:39)

ja tam nechodim uz od zaciatku som do nich videl ,medialne otrokarstvo a pocit stastia spadnutie do ich smoly a pomalicky sa topit nie dakujem

shit

(Mathew, 3. 6. 2010 22:34)

Když sem tak před měsícem chtěl facebook zrušit protože mi tohle všechno došlo tak sem vážně zjistil že to nejde a ještě hůř když sem mazal svoje fotky, sice se smazali u mě na profilu, ale facebook si je pěkně zazálohoval takže v databázi je mají furt :( je to poděl...

For Aridan

(Akyč, 2. 6. 2010 10:28)

Naprostá pravda,já sám nemám ani mobil na paušál,nepotřebuji se nikde zveřejňovat,už takhle je toho šmírování až až.