Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 bodů o tom, jak poznat pravdu a přijmout názor

16. 6. 2010

Jak se v tom všem informačním chaosu vyznat a přitom nenaletět?

Poznatky z dosavadního odhalování všemožných realit – mohou nám samotným pomoci vyvarovat se bolestivých zklamání a osobního zneužití.

Čas od času jsme osloveni zástupci určité názorové skupiny v našich domovech či přímo na Obrazekulici, optají se nás na pár maličkostí a nabídnou nám například literaturu či pozvánku na přednášku do jejich centra někdy v blízkém budoucnu.

Přitom je na některých zástupcích vidět, že jsou pro věc upřímně zapálení, doslova dychtiví po dalším novém členovi, kterého do skupiny přivedou. Někdy z čisté Lásky, jindy z důvodů vnitřních pravidel a nařízení – zažil jsem to, proto o tom mohu mluvit jako o zkušenosti.

Někdy nám dva lidé s brožurkou v ruce začnou vyjmenovávat důvody, proč bychom něco měli a naopak neměli:  kvůli našim dětem, lepšímu světu, sami sobě, ale po pár našich dalších základních otázkách, zejména méně zkušení, odpověď již nemají.

Člověk se nestane lepším tím, že se účastní mnoha setkání se stejně nadšenými lidmi, prosedí hodiny v kostelích či na povinných seminářích v předepsaných polohách a vyslechne připravené programy (už jen slovo Obrazek„program“ je děsivé – viz dále).  

Může nám to sice pomoci na cestě hledání a snad nás to i částečně usměrní k lepšímu, ale pokud na předkládaném učení začneme být závislí a ještě nám to navíc vyhovuje, máme problém velkého zklamání a šoku, které může přinést pozdější probuzení a pochopení. Viz zde www.jinestranky.cz/clanky/puvod-a-historie-cloveka/historie-hledani-pravdy_-svobody-a-stvoritele

 

 

Nabízí se proto klíčová otázka:

Proč se vůbec zabývat nějakou pravdou, duchovními věcmi a prostě si jen v tomto životě neužívat?

 

Jednoduchá odpověď:

Člověk je spojením těla a duše, navíc propojeného moudrostí a rozumem, tedy pokud máme dokonale vypracované tělo a bystrý mozek, zato duše je bez hlubšího stupně pochopení, nemůže být v životě člověka, jeho chápání a myšlení (mimo oblast ega) nikdy nastolena rovnováha. Jako důsledek se projevuje nepřímá vnitřní nespokojenost, pochybnosti a návazně velké potíže, pokud ono dokonale vypracované tělo začne pomalu či rychle vypovídat službu (věkem či úrazem). Člověk by měl sám vědět a poznat, kdo a co je zač, proč zde vlastně je a čeho všeho je součástí. Viz článek o způsobu našeho života zde: http://www.jinestranky.cz/clanky/2012---rok-transformace/zpusob-a-smysl-naseho-zivota-na-zemi

  

Co nám to může ještě přinést?

Tím, že sami sebe nalezneme – tedy probudíme se – v prvních momentech můžeme skutečně prožít jistou euforii a očarování, které se později promění v pevnou a trvalou spokojenost, stav vnitřního štěstí, o něž nemůžeme na rozdíl od předmětů fyzického světa (i naše tělo) přijít, uvědomění si naší podstaty, ukotvení své stávající existence a navazuje obrovská změna způsobu našeho vnitřního i vnějšího života a původních zvyklostí.

Dostaví se hluboké pochopení příčin a následků našich rozhodnutí – zákony karmy, zcela jiný žebříček životních hodnot, zvýšení naší citlivosti vůči všemu živému i neživému kolem, širší vnímání reality a mnoha souvislostí, vyšší prožitek vnitřní radosti, zdrženlivost v chování i vyhraněných názorech – tedy moudrost. Přežívání od jednoho šedivého a pošmourného dne ke druhému, je náhle šťastné žití, plné čistoty, jasného světla a naplnění spokojeností až do konce našich dní zde na Zemi.

 

 

Zní to zajímavě a skoro lákavě? 

 

ObrazekFajn, pojďme tedy ke slíbeným bodům, na které je potřeba dávat během cesty hledání smyslu života, jeho směru a vnitřních hodnot velký pozor.

 

  1. Kdo, jakožto zástupce nabízené cesty, nám „Pravdu“ říká – je to vyzrálá osobnost, mladý nadšenec nebo dokonce fanatický stoupenec? Jde o racionálně vypadající koncept, ověřitelný a doložitelný ve věcech pozemských i mimo tento svět?
  2. Co nám konkrétně říká = obsah,  jak nám to říká = forma a způsob? Obviňuje nás, vyčítá či dokonce vyhrožuje následky, pokud zatím říkáme zdvořilé NE, na což máme plné právo?
  3. Vnímá též náš názor nebo je jeho cílem přesvědčit nás o své pravdě? Jak se cítíme, když mu hledíme do očí? Opětuje pohled, uhne nebo je nám to samotným dokonce nepříjemně? Viz článek Oči nejen okno do duše zde: http://www.jinestranky.cz/clanky/ufo-a-mimozemske-civilizace/oci-nejen-okno-do-duse
  4. Jaký má důvod nás vůbec oslovit? Vypadáme sklesle, plní starostí a jsme tudíž snadný cíl? Chce za to od nás nějakou navazující akci, příspěvek, účast nebo jen laskavě žádá o pozornost a nabízí skutečnou pomoc?
  5. Dává do toho sám sebe a osobní zkušenost nebo jen papouškuje naučené fráze nebo něčí dogmata a názory?
  6. Mluví o sobě jako o dokonalém, napraveném a osvíceném, který již ví, zná, chápe, rozumí a je proto na vrcholu cesty Poznání nebo též připustí, že je sám na cestě?
  7. Jak na nás působí to, o čem mluví? Je to reflektováno v něm samém? Jak mluví o těch ostatních, kteří jdou jinou cestou? (tolerance svobody)
  8. Zdá se nám důvěryhodné naplnění případných slibů nebo cítíme, že se jen „mlží“ aby se stoupenec zavděčil a uspěl v misi s novým členem a pravděpodobným povýšením či příspěvky organizaci?
  9. Zaujalo nás, co říká? Výborně. Neodmítejme nic, ale nepřijímejme vše ihned bez přemýšlení a se slepým souhlasem. Proč si nevzít čas na rozmyšlenou – je to čas našeho života a máme na správné rozhodnutí plné právo jistý čas počkat.
  10. Nakolik je pro nás předložené řešení závazné? Je omezující nebo máme možnosti svobodné volby kdykoliv směr změnit? Jinými slovy – musím nebo sám chci?

 

Toto je základní desatero, které by se dalo samozřejmě rozšířit na dvacatero, čí vícatero. V každém případě doporučuji nastudovat vždy více zdrojů najednou a ověřovat si nabízené varianty z co nejvíce dostupných stran – různí lidé co do způsobů myšlení, vzdělání, cílové skupiny, někdy zkušenosti celých národů, základy a hodnoty a původ jednotlivých směrů či náboženství, zapojení vědy a ověření si předložených tvrzení konkrétními daty. V dnešní době moderních technologií je to díky bohu snadné.

 

"Tahák" na závěr:

Svět je docela jiný, než vypadá a máme právo vidět skutečný odraz reality v zrcadle naší existence. Myslím, že pokud si prohlédneme prozatím uveřejněné příspěvky, dostaneme poměrně jasný námět alespoň k tomu, jak se o své zrcadlo starat a jak z něj otírat prach, abychom mohli vidět jasněji.

 

Objevují se podobné situace v životě opakovaně?  

ObrazekNěco je třeba změnit a dělat jinak. Ptejte se s otevřenou myslí a snažte se najít příčinu i tam, kde byste jí nikdy nehledali. Může být v nás samých či v naší závislosti na někom, na něčem (i na práci) nebo na strachu z odpovědnosti za své rozhodnutí.

 

 

Objevují se stejné výzvy, potíže či překážky v životě opakovaně?

ObrazekJe potřeba je jednou provždy projít a tím vyřešit. Vyhýbání se jejich řešení znamená vracení se problémů a bohužel navíc s rostoucí tendencí problému samotného. Něco jako dlouho neléčená a zanedbaná nemoc.

 

 

 

Jsem nyní na dně, nic se mi nedaří, jsem v depresi a nevím kudy kam?

ObrazekJe to zkušenost našeho života a musíme jí prožít. Nechci říkat užít si jí, ale prožít vědomě určitě. Ukazuje nám naše dno, od kterého již vede cesta pouze vzhůru. Zřejmě děláme něco, co není úplně v našem původním plánu a kosmos nám to dává tímto způsobem najevo. Více v článku Jak přitáhnout pozitivní energie zde www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/jak-pritahnout-pozitivni-energie . Jsou to však životní cykly, které musíme projít, abychom prozřeli a pochopili dualitu našeho stávajícího světa.

 

 

Jsme nyní na vrcholu partnerského vztahu, skvělé kariéry či na strmé cestě vzhůru?

ObrazekUžijme si to a pamatujme, že je vše cyklické a čím výše člověk nyní je, tím bolestnější může být pád. Proto nezapomínejme na zadní vrátka či kolečka a nikdy nežijme ve všech směrech svého počínání a konání na doraz.

 

 

 

Nevím, co se se mnou děje, vše sice nějak běží, doma i v práci to ujde, ale je to otrava a nic mě vlastně nebaví.

ObrazekTuto větu bych se odvážil nazvat výsledkem našeho cíleného programování – vyvolaný pocit zbytečnosti a neustálé nespokojenosti vlivem reklamy, medií a umělého konzumu. Máme v životě naprosto vše, co si můžeme přát, ale jsme opravdu vnitřně spokojení?

Proboha co bychom měli ještě chtít? Jsme zoufalí a frustrovaní, že jsme si před rokem koupili nové auto a nyní po roce vyšel další model a okamžitě máme zase „staré“ auto?  Vidíte to programování k neustálé spotřebě?  Auto je po roce užívání naprosto v pořádku, mohu ho mít ještě třeba sedm let, ale nejsem spokojený...

 

Zde bych doporučil trošku experimentovat a představit si sama sebe v roli Obrazekchudého a hladového černošského pastevce divokých pakoňů v Africe, který by měl důvod k nespokojenosti a má se určitě úplně jiným způsobem než my - a má smysl si stěžovat? Má dány naprosto jiné podmínky pro život a přesto nemusí být nespokojený, protože pálivé Slunce večer konečně zapadne a nastane chládek. Auto? Ano, už dokonce asi čtyři ve svém životě viděl. Jinými slovy: Užijme si to, co máme k dispozici, protože vždy může být hůř i lépe.  

 

Na závěr ještě drobná úvaha o tom, zda je lepší „věřit“ i té největší prapodivnosti a z našeho pohledu nesmyslu či raději nevěřit už vůbec ničemu.

Když nám světoznámý spisovatel Jules Verne předpověděl ve svých románech Obrazekcestu kolem světa za 80 dní, vesmírné lety na Měsíc, cestování pod mořskou hladinou a další události – byl okamžitě zařazen do oblasti snílků, bláznů a moderněji autorů sci-fi. Dnes můžeme říci, že se vše o čem psal NAPLNILO, a jsme dokonce mnohem dále.

Oblast sci-fi (science fiction) se velkým tempem úspěšně transformuje na sci-fa (science facts). Vše je jen otázkou otevřenosti našich myslí, přístupnosti pro přijetí jiných realit a jejich odhalování.  

A.Einstein: Víra bez vědy je slepá, věda bez víry je chromáObrazek

Z maličkého černého semínka zapadlého do písku pobřeží pláže se po jistém čase rovněž stane mohutná třicetimetrová palma...

Mnoho štěstí Aridan

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skvělý článek

(Elda Trnimir, 4. 1. 2014 18:00)

Dobrý den! Úchvatný článek! opravdu, velmi inspirativní :))! Možná by se Vám hodil ještě 11. bod: Pravdu lze také vycítit tušením neboli intuicí. Jedná se o schopnost pravé mozkové hemisféry, která v nás ale byla systematicky potlačována společenským systémem. Dočetl jsem se to na stránkách aluska.org.

Re: Skvělý článek

(Aridan, 10. 1. 2014 12:34)

O tomto tématu více například zde:
http://www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni--vzdelavani--vyzvy/cenzura-informaci-a-vzdelavani-jako-forma-otroctvi.html
Aridan

Jules Verne

(Yarda, 1. 3. 2011 12:13)

:) ten psal pravdu o zašlých civilizací :) jako příklad uvedu Velikonoční ostrovy :) Ta palma mě to připomněla Ď Aridane

Super článok

(Slnko, 16. 6. 2010 9:52)

Veľmi sa páči triezvy prístup k týmto veciam, o ktorých píšete. články sú jasné a zrozumiteľné, pomáhajú zorientovať sa. Super!!!

Re: Super článok

(David - , 6. 10. 2010 21:52)

Už je to pár dnů co jsem narazil čirou náhodou na ty to stránky. Nic lepšího jsme si nemohl přát, zajímá mě to co nám tají roky vláda a fakta o UFO, mimozemských civilizacích a tak déle co tu lze najít :) Stránky jsou zajímevé a vždy se do nich začtu, že ani nemám pojem o čase :D:D.

Děkuji Ti za to že jsi vytvořil tyto stránky, držím Ti palce Aridane ;)

Nic není náhoda ...

Super článok

(Aridan to Slnko, 16. 6. 2010 10:54)

Milé Slnko,
děkuji za pozitivní a milou reakci.
Jsem rovněž rád, že je smysl těchto stránek vnímán jako: otevřená POMOC - což byl skutečně důvod jejich vzniku. Zda se jedná o kvalitní inspiraci nebo ztrátu času, záleží na vnímání čtenářů samotných :-)

P.S. Pokud si přejete dostávat odkaz na NOVINKY MAILEM, klikněte v nabídce Menu.
Mnoho štěstí Aridan