Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nikola Tesla na začátku slávy

21. 5. 2011

 

Jediným mocným skokem stanul Tesla po boku takových mužů jako Edison, Brush, Elihu Thomson a Alexander Graham Bell.  Jeho dílo je téměř zázračné

 

Harper’s Weekly 11.6. 1891

 

nikolatesla-lighting.jpg

 

V předchozím článku jsme se dozvěděli, jak Nikola Tesla uzavřel smlouvu s Westinghousem, pracoval v Pittsburghu a také jaké boje probíhaly mezi výrobci stejnosměrného (Edison) a střídavého (Westinghouse) proudu.

Někdy v průběhu roku 1889 se Tesla vrátil do NY, aby zde založil svou druhou laboratoř a zahájil tak práci na vysokofrekvenčních zařízeních a teoriích o vztazích světla a elektromagnetických zářeních.

„V Pittsburghu jsem neměl dostatek volnosti, měl jsem svázané ruce a nemohl jsem pracovat. Jakmile jsem odejel, zaplavil mne proud nápadů a myšlenek dravý jako Niagara“.  

Předtím, než začal pracovat, musel podniknout ještě jednu cestu do Evropy, aby navštívil Univerzální výstavu a účastnil se odhalení tehdejší vysoké mety lidstva, odhalení Eiffelovy věže.

Samozřejmě že na výstavě navštívil také řadů vědců z různých oblastí a debatovali nad výsledky svých výzkumů. Vzhledem k jeho počínající práci v oblasti vlnění a elektromagnetického záření navštívil zejména vědce operující v téže oblasti.

Při setkání s Wilhelmem Bjerknesem měl Tesla možnost prozkoumat jeho oscilátor a rezonátor který generované vlny zesiloval. Přitom zjistil, že Hertzovy vlny nevydávají pouze příčné vlnění, ale i podélné podobné struktuře zvukových „to jest vlny šířené stlačováním a rozpínáním éteru“.  

Po této události Tesla krátce navštívil svou rodinu a odcestoval zpět do NY. V té samé době cestoval Edison také po Evropě, ale jeho cesta byla spíše teatrální, neboť sbíral různá vyznamenání od tehdejší šlechty, pořádal bankety a také představoval své vynálezy - zejména svůj fonograf.

Když však navštívil Londýn, aby zkontroloval své ústředny, polil ho studený pot při pohledu na první jednofázovou stanici střídavého proudu fungující na Teslových technologiích.  

Ferranti přenesl 11.000 voltů z Deptfordu do Londýna, což byl v té době nesmírný úspěch.  V tomto okamžiku se najednou vyrojili „vynálezci“ např. C.E.L. Brown, Michael von Dolivo-Dobrowolsky nebo William Stanley a spousta dalších, kteří najednou prohlašovali, že oni jsou autory vícefázových motorů.

Zde bych rád upozornil na další paralelu – v téže době se také vyrojili „vynálezci“ kteří se snažili o zkonstruování různých zařízení na volnou energii. Jen na okraj zmíním např.  J.E.W. Keelyho a jeho záhadnou sílu Vril, pohánějící „hydropneumatický vibrační vakuový motor“.

Samozřejmě že se v roce 1898 po jeho smrti přišlo na propracovaný systém trubek přivádějící do zařízení vzduch.  Jako další šarlatán byl Gaston Bulmar, jehož snahou bylo prodat společnosti GE pilulky přeměňující vodu na benzín, nebo Walter Honenau vyrábějící neomezenou energii „hydroatomizací“ vody, či závěrem Viktor Lustig který prodával stroj na tvorbu peněz.  

Pokud si vzpomenu, tak později rozvedu původ síly Vril, o které nyní pouze prozradím, že pochází z románu Bulwera Lyttona: Budoucí lidstvo. Rok 1889 byl pro Teslu i rokem smutným, neboť zemřel jeho velký přítel Antony Szigeti (ten mu kdysi zachránil život procházkami a zušlechťováním těla).

Tesla ve své podstatě kromě nutných výjezdů do Pittsburghu nebo občasných večeří s přáteli trávil veškerý čas ve své laboratoři na Jižní páté Anue 33-35, kde zabírala celé čtvrté patro. Díky práci na volné noze mohl Tesla rozvést své teorie a zkoumal rozdíl mezi elektromagnetickým a elektrostatickým jevem či vztah mezi éterem a elektřinou nebo světlem.  

V únoru 1890 vyšel díky T.C.Martinovi celostránkový článek o Teslovi s jeho první velkou fotografií. V následujícím měsíci byla plánovaná schůze AIEE věnovaná výhradně Teslovu systému střídavého proudu, protože se začaly množit projekty přenosu energie založené výhradně na tomto principu.

Jako příklad lze uvést výstavbu vodní elektrárny v obci Telluride v Coloradu Westinghouseovy společnosti, jehož projekt v budoucnu vyústí jako podklad pro výběrové řízení v záležitosti využití Niagarských vodopádů. Celý rok poté následovaly různé přestřelky mezi Teslovými odpůrci v různých periodikách jako Electrical World, ale jejich nápor Tesla s přehledem ustál.

V květnu 1891 se Tesla rozhodl svou práci v oblasti vysokých frekvencí představit na třídenním sympoziu AIEE, které se konalo pod záštitou Kolumbijské univerzity v pronajatém sále mezi Park Avenue a Madison Avenue a navíc bylo přístupné veřejnosti.

Teprve až nyní se Nikolovi dostalo slávy a zařadil se tak mezi mimořádné osobnosti tehdejší doby. Popis přednášky plný dojmů vyšel v periodikách Eletrical World a Harper’s Weekly a shrnutím se v nich říká toto:  Tesla předčil výrobce žárovek jako H. Geisslera a W. Crookese, svým zlepšením zastínil i čaroděje z Menlo Park (T.Edisona)

 

„Třebaže však tyto výsledky byly brilantní, pan Tesla s nimi nebyl spokojen. l Uložil si smělý cíl vyrobit žárovku, která by bez napojení na dráty el. vedení jasně zářila na kterémkoliv místě v domě“ .

„ A jakoby to nestačilo, Tesla si nakonec nechal tělem projít několik desítek tisíc voltů střídavého proudu, načež rozsvěcoval žárovky a  z prstů vysílal elektrické výboje. Celému světu tak ukázal, že při správném použití není střídavý proud nikterak nebezpečný. Vakuovaná zářivka vypadala v rukách pana Tesly jako plamenný meč archandělův, ztělesňující spravedlnost“.

Tato slova, jež pronesl Tesla, si přítomní profesoři pamatovali po celý svůj život. „Ze všech forem nezměrné, všudypřítomné přírodní energie, která se neustále pohybuje a mění, která jako lidská duše dává život okolnímu vesmíru, jsou elektřina a magnetismus těmi vůbec nejúžasnějšími.

Víme, že elektřina se chová jako nestlačitelná kapalina, že v přírodě jí musí být konstantní množství, že ji nelze ani vyrobit, ani zničit, a že fenomén elektřiny a éteru jsou jedno a totéž. Musí existovat nějaký způsob, jak tuto energii přímo čerpat. Jakmile budeme umět získávat světlo a energii přímo ze zdroje, bez sebemenšího úsilí, pokrok lidstva se bude odvíjet mílovými kroky.“  

Zde si můžeme povšimnout prvního náznaku myšlenky volné energie.  V červnu 1891 narazil Tesla na článek prof. J. J. Thomsona, kde ho zaujaly experimenty s řízeným usměrňováním elektronových svazků z katodové trubice – předchůdcem televizní obrazovky. (sečtělejším čtenářům nyní asi docvaklo, že zprávy o tom, že o 50 let později Němci naváděli některé typy raket použitím primitivních kamer a televizí, nemusí být zas tak moc daleko od pravdy – o detailech ale někdy jindy).

Tyto experimenty dodaly Teslovi „novou energii“  a o šest měsíců později v Londýně na přednáškovém turné osobně Thomsonovi vylíčil jaké „znamenité výsledky“ dosáhl. Ve středu, 3. února 1892 vystoupil Tesla se svou přednáškou „Pokusy se střídavými proudy o vysokém potenciálu a frekvenci“  trvající celé 2 hodiny.

Přednáška byla velmi rozmanitá, Tesla při ní prováděl názorné ukázky čeho dosáhl a diváci se nemohli vynadívat na jeho „zázraky“. „S úžasem a rozkoší pozorujeme účinky podivných sil, které nám umožnují dle libosti přetvářet, a přenášet a směrovat energii. Vidíme jak ohromná masa železa a drátů jedná a chová se jako by byla obdařena životem“.

Lampy se náhle rozsvěcovaly „fosforeskujícím světlem mnoha skvostných barev“, pouhým dotknutím rozsvítil bezdrátové zářivky a zhasl je tím, že uchopil drát vzdáleného terminálu, nebo že uchopil zářivku oběma rukama.

Stejně snadno pak roztočil trubici „po směru osy cívky“ a znovu ji rozsvítil. Zároveň předvedl Tesla za přítomnosti ostatních celebrit elektrotechniky úplně první elektronku. Jako další ze svého arzenálu nápadů ukázal všem svůj „bezdrátový“ motor „snad kromě propojení zemí nebo zředěným vzduchem“  a vyslovil hypotézu, že je možné pomocí stacionárních stanic tímto způsobem napájet motory a lampy i na velké vzdálenosti.

 

Na závěr tohoto pojednání bych chtěl ještě zmínit jednu část přednášky, která nenechá jedno oko suché :-)

Tesla se rozpovídal o jednom experimentu, který udělal asi rok před touto přednáškou, kdy použil svou výkonnou žárovku, která dokázala „vypařit“ hmotu. Žárovka byla v podstatě koule potažená zevnitř odraznou vrstvou a s „kuličkou“ z libovolného materiálu.

Jakmile byl do kuličky puštěn proud, začala vydávat záření, které se odráželo od vnitřní stěny žárovky zpět, čímž se „bombardovací“ efekt umocňoval.  Tímto se kulička „vypařila“.  Jsem zvědav, milí čtenáři, na co přijdete, když vám pan Tesla popíše funkci svého zařízení takto:

„Ve vakuované baňce lze nasměrovat libovolné množství energie na drobnou kuličku oxidu zirkoničitého, která vzplane oslnivým světlem a začne vyzařovat jasné bílý proud částic. Pozoroval jsem skvostné světelné efekty, které lze jen obtížně popsat. Abych vám přiblížil efekt s rubínem – nejprve je vidíte úzký trychtýř světla směřující k vršku baňky, kde vytváří nepravidelný světélkující obrazec.

Tímto způsobem vzniká pronikavá přesně ohraničená čára odpovídající obrysu rubínu. Jak se rubín zvětšuje, čára se pomalu rozšiřuje. Dokonalejšího výsledku lze dosáhnout díky pozinkové vrstvě, která slouží jako odrazná plocha a zároveň zesilovač záření.“

 

Tak co? Víte, jak tomuto znovuobjevenému zařízení říkáme dnes?

Toto byl dovětek malého pojednání života Nikola Tesly v letech 1888 až 1892.

 

Sepsal Wivo

(editace, grafika, foto a odkazy Aridan)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

LDNHZ

(jobstl, 20. 5. 2011 23:41)



Wivo,kdysi jsem cetl,ze jak Tesla umiral,pry tam byla jen zdr.sestra a nejaky znamy,tak pry v agonii se mel vyjadrit ze uz jsou tady prisli pro mne a to stoji zato s nima jit,nebo neco v tom smyslu od te doby jsem to nekolikrat hledal,bohuzel jsem to uz nemohl najit,vis o tom neco konkretnejsiho? Zdalo se mi to dost mysteriozni-mozna mel halucinace



Re: LDNHZ

(wivo, 23. 5. 2011 13:27)

Tesla byl z psychologického hlediska velmi komplikovaná osoba. Trpěl mnoha různýmy fobiemi, potrpěl si na okázalost (až by se dal považovat za snoba - chodil oblékaný výhradně ve smokingu s cylindrem a rukavičkami, bydlel zadarmo ve Waldorf-Astorii, jedl skoro výhradně u Johnsonových nebo u "Delmonica" a vše ostatní bylo POD jeho úroveň.
Jeho pohled na smrt a "esoteriku" je přinejmenším zajímavý, protože jediné v co věřil je síla vůle a vše ostatní přičítal elektrické energii a mozku. Ačkoliv měl osobní zkušenosti nejen s exteriorizací, myslel si, že je to výplod jeho mozku (halucinace). On sám si představoval, že k oživení jakékoliv hmoty stačí dostatečné množství elektrické energie a že lidé jsou v podstatě jen stroje poháněné elektrickýmy impulsy z mozku přičemž onen impulz je pouhá reakce na podnět. (zkráceně - zastával Freudovu tabulu rasu)
V některém z příštích článků to rozvedu v souvislosti s "teleautomatony" čili zkonstruovanými umělými bytostmi(roboty).

Jinak nic na jeho smrti mysteriozní neni, snad jen, že to celé pochopil až když si pro něj přišli jeho přátelé ze světa ve kterém dříve trávil mnoho času (viz předchozí článek) - jenom zjistil, že to nebyl výplod jeho mozku a že se to opět týká oscilací a laděných okruhů - ale tentokrát mezidimenzionálních. Dokonce si troufám spekulovat, že jedním z nich byl Lord Kelvin kterého nejen Tesla obdivoval a byl jeho idolem, ale kdysi při debatě nad sklenkou Brandy řekl Kelvin Teslovi, že i telepatie může být naladění přijímače na vysílač, ale zatím je tato frekvence neznámá - kupodivu Tesla tenkrát tuto myšlenku odmítl.

Re: Re: LDNHZ

(jobstl, 23. 5. 2011 18:54)

Moc dekuji Wivo za obsirne a velice zajimave vysvetleni diky Jobstl

Re: Re: LDNHZ

(Aridan, 24. 5. 2011 20:44)

Doplním jednu drobnou zajímavost.
Když v naší rodině poměrně dlouze umíral nám velice blízký člověk, občas se probral ze svého stavu postupného odchodu a pronesl:
"jsou všude kolem hodní a zlí. Oni už jsou zase tady, říkali mi, že se vás všech mám vzdát nebo budu trpět, ale já nechci, mám vás totiž rád".
Tato scéna se několikrát zopakovala a jednoho dne skutečně odešel navždy - nikdy nám nedokázal říci, kdo jej kam zval či do kterých dimenzí uváděl.
Z vlastní zkušenosti proto cítím, že s mnohým lze v úvahách výše skutečně bez obav souhlasit.
Aridan

Nikola Tesla - dokument , Tesla pán blesků

(Zenko.Idane, 22. 5. 2011 23:11)

Zajímavý dokument o Teslovi , http://www.youtube.com/watch?v=5agJU1xdIcM&feature=player_embedded

Tak co? Víte, jak tomuto znovuobjevenému zařízení říkáme dnes?

(Paia, 20. 5. 2011 22:18)

No, laser to asi nebude, dál mě napadá už jen LED, čili světelná dioda

Re: Tak co? Víte, jak tomuto znovuobjevenému zařízení říkáme dnes?

(wivo, 22. 5. 2011 14:15)

skoro trefa :-) jednalo se o předchůdce dnešních laserů - později toto zařízení zdokonalil tak, že jedna část žárovky měla ústí kudy jí mohl odrazem znásobený paprsek opustit. Tento experiment položil základ pro ono zmiňované částicové dělo, ale o tom někdy později.

rofl

(xxx, 21. 5. 2011 12:37)

lol ty veris na halicinace pri umirani? a nerikej ze i pri vymisteni z tela pri klinicke smrti atd? tim by se totiz pak dalo vystvetlit vsecko.. pro ty kteri nechteji dal premyslet

Re: rofl

(jitka, 21. 5. 2011 22:43)

Arogance, destrukce a separace musí pryc v jakémkoliv stádiu.

Re: rofl

(jobstl, 21. 5. 2011 23:45)

A co myslis ze by se tim dalo vysvetlit? Ja nevim,co se deje po smrti,to nevi nikdo,jen moderni veda nastinuje,ze by se mohlo jednat o halucinace,ale ted by mne zajimalo,co vlastne ten Tesla pozozoval,kdyz umiral?