Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo se často dívá do tmy, může náhle spatřit, kdo se dívá do světla, může oslepnout...

18. 3. 2010

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Světlo a tma

(Jana, 5. 7. 2010 21:50)

díky, je to jasné jako facka ( po tom, co jste mi to vysvětlil :-)

re: ...

(Aridan, 5. 7. 2010 19:12)

Dobrý den Jani,
bude to malinko složitější, ale snad to zvládneme - když citát vzniká, stejně jako články, jsem obvykle během noci, kdy jsou energie utišené a člověk má šanci vnímat vlivy mimo denní ruch, zasažen konkrétní "geniální myšlenkou" :-) - berte s rezervou - a danými souvislostmi prožívání.

Konkrétně tento citát se dá vysvětlit mnoha způsoby, z nichž vnímám jasně alespoň tři - všechny souvisí s relativitou naší reality:

1. První je FAKTICKÝ, tedy zkuste se dívat do tmy, napínat zrak a snažit se vidět, náhle malý paprsek světla a zázrak - Pravda je na světě. Opačně se zkuste dívat třeba do Slunce (raději ne :-))

2. Druhý je METAFORICKÝ, tedy ten, který je plný smutku, tmy, stínu, utrpení, žalu, může spatřit jasný a krásný obzor a zažije symbolické rozednění. Naopak ten, který si užívá na výsluní, je plný slávy, přebytku a hojnosti, přitom si daru Světla neváží a obvykle jej využívá sobecky, může jednoho dne zažít ztrátu toho všeho - symbolicky upadne mimmo milosrdnou záři reflektorů - a náhle ve tmě slepne.

3. Třetí je FILOZOFICKÝ, tedy někdo hledá celý život ve tmě to, co tam třeba ani vůbec není a naopak ten, kdo hledá stále jen něco ve Světle v naději, že se to týká vyššího bytí, může skutečně celý život prohledat a nenalezne zhola nic - proto symbolická slepota - nevidí i když je to všude kolem.

Třeba Vás napadne ještě něco dalšího, snad jsem vysvětlení formuloval srozumitelně.

Aridan

P.S. Vysvětlený vtip může být skutečně veselý, připište nějaký krátký...

...

(Jana, 5. 7. 2010 18:19)

nerozumím tomuto citátu .... můžete mi ho, prosím, vysvětlit? Díky !!! - doufám, že citáty se na rozdíl od vtipů mohou vysvětlovat, jinak by to ztratilo ten vtip, že :-) :-)