Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svědomí jako prostředek očištění

26. 7. 2010

Proč máme svědomí a jak jej správně využít?

 

Každý udělá chybu, většinou neúmyslně, jiný dokonce záměrně. Ten, kdo jí koná záměrně a navíc s úmyslem druhému uškodit, pocítí sám důsledky svého činu na sobě nebo na tom (či těch), které nejvíce miluje. Někdo to pocítí vědomě, jiný head-in-hands.jpgbohužel nevědomky – tedy bez možnosti vlastní nápravy.

Ti moudřejší dokonce vědí, kdy trest a vyrovnání účtů přijde. Jiní se naopak z varování a předchozích následků díky své zaslepenosti neprobudí nikdy.

Vzpomínám na příběh profesionálního masového vraha, který žil celý život s výčitkami a děsivými nočními představami o svém konci a když přišel čas smrti jeho samého, z rukou jiného profesionála, pronesl jediné slovo:  „Konečně...“

 

Zkuste si sami vzpomenout, kdy jsme někomu - záměrně - ublížili činem nebo slovem naposledy.

 

Co bylo důvodem našeho chování?

Můžeme to svést na naší přetaženost, nervozitu, nejistotu, zaslepenost vůči argumentům nebo je to prostě naše přebujelé ego, které nás ovládá a vyvolává v nás samých pocit našeho ohrožení? Bývá to totiž ten nejčastější a nejvíce aktivní viník ze všech...

Každý může udělat chybu, někdo ji udělá zřídka, jiný častěji, nicméně díky procesu učení a vývoje, se stáváme bytostmi uvědomělými, vědomými a postupně se (zejména během posledních roků) rychle karmicky očišťujícími, k původnímu plánu dokonalosti stvoření, reprezentace dokonalosti zde na Zemi a bytí na ní, v souladu s účelem naší existence samotné. Více zde: www.jinestranky.cz/clanky/2012---rok-transformace/ucel-naseho-zivota-na-zemi

 

Jakou roli v tom má naše svědomí?

Svědomí je společně s empatií naše „zpětné“ vnitřní zrcátko ve vozidle a říká nám, jak nás okolí přijalo a vnímá, jací tedy skutečně navenek jsme. Kolikrát se až divíme, jak je náš signál přijat…

Příklad: obviníme svého partnera z něčeho, o čem sám nemá vůbec ponětí, aleObrazek my jsme přesvědčeni o jeho vině. Postupně však zjistíme, jaká je skutečná pravda. V tom přichází naše vnitřní svědomí stimulované smyslem pro spravedlnost a silně ovládané naším egem.

Přiznáme svůj omyl, omluvíme se a upevníme vztah důvěry nebo necháme věci tak, jak jsou a s hrdostí nám vlastní vše přejdeme tokem času a zapomněním? Více nalezneme v článku zde: www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/komunikace-jako-problem-v-porozumeni

  

Ten, kdo má aktivovanou zpětnou vazbu svého svědomí, chybu si uvědomí a snaží se jí napravit, kdo však jeho signálům nevěnuje pozornost, udělá tu samou chybu příště znovu a třeba ještě větší. Tím si však zcela ničí svůj další duchovní rozvoj a noří se do hluboké řeky vlastního utrpení.

Podléhá totiž falešné iluzi sebe sama a své neomylné dokonalosti. Velký omyl zejména naší „západní“ společnosti a obrovské neštěstí lidstva na celé naší křehké planetě…

 

Jak se svědomí projevuje?

Svědomí s námi pracuje 24/7, tedy 24 hodin a celých 7 dní v týdnu. Ve dne v noci. Proto i ve snech zažíváme zvláštní pocity nejistoty či dokonce vinyObrazek spojené se snahou o nápravu, abychom své chyby mohli v reálném životě napravit.

Denní činnost je vědomá a okolnosti, které nás přivádějí do stále stejných či podobných situací, nám říkají, že děláme něco stále špatně nebo by to šlo dělat jinak a lépe.

Jsou mezi námi samozřejmě lidé, kteří mají tuto samokontrolu či funkci svědomí hluboce utlumenou a jsem si téměř jist, že tyto stránky nejspíše nikdy nenavštíví - i když bych jim to z celého srdce přál. Zákony přitažlivosti však fungují zcela jasně… 

Více o tipech na zvýšení kvality vnímání našeho života v závěru tohoto článku: www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/10-bodu-o-tom_-jak-poznat-pravdu-a-prijmout-nazor

 

Jak svědomí podpořit?

Poznejte sebe sama a poznáte Boha – se často píše v mnoha náboženských směrech i filozofických úvahách. Má osobní zkušenost mi postupně potvrdila, že je to absolutní pravda.

Pokud poznáme sebe sama a absolutní podstatu bytí, staneme se vědomým prožíváním své existence, zaplníme svůj život nepodmíněnou láskou a radostí (místo předchozího strachu - více o strachu zde: www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/odpustte-strachu-a-vzdejte-se-jej-_ ) a Obrazekautomaticky vnímáme a cítíme to, co je v souladu se záměrem našeho stvoření optimální.

Je to ono známé buddhistické rozpouštění ega, o kterém je psáno výše. Svědomí se někdy ozývá pomocí pochybností, občas výčitek a pokud jsme osoba jemnějšího a citlivějšího nastavení dokonce i sebepochybnostmi.

Ty jsou do jisté míry dokonce zdravé – tedy pokud nás vedou k neustálému zlepšování, ale jsou velice sebedestruktivní, pokud oslabují vnitřní sílu a pokoj naší duše.

Svědomí je jakýsi tichý kontrolní hlásek a sám mu rád říkám „hospodář" či přesněji "energetik“, který nám jasně říká – „Bylo to, cos udělal, úměrné tomu, co se čekalo? Nepřehnals to trochu nebo naopak – nebylo to příliš slabé? Šlo by to příště udělat lépe a jinak?“

 

V mnoha předchozích článcích je psáno o různých typech a formách projevu energií.  A skutečně, náš život je celý doslova přeplněn energiemi. Pozitivními, neutrálními i bohužel těmi zápornými, které se na nás valí ze všech stran jako testy naší odolnosti a lidství. (například zde: www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/media-jako-nastroj-programovani-nasi-reality )

Někdy od lidí samotných, jindy z kritických událostí našeho života, někdy z naší slabosti či závislostech na hmotném světě, který se zejména posledních pár let rapidně mění.  Více o energiích kolem a vlivech na nás zde: www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/srazky_-zemetreseni-i-nalada-na-prani---technologie-haarp

 

Pokud se nás například někdo na ulici slušně zeptá: „Kolik je prosím Vás Obrazekhodin?“, může být reakcí nespočetně.

Někdo prostě slušně pohlédne na hodinky a odpoví „Půl třetí“, jiný má tendenci druhého trochu energeticky zmáčknout slovy: „A Vy snad nemáte hodinky nebo mobil?“, zatímco jiný - pod časovým tlakem odsekne: „Zeptejte se někoho jiného, spěchám!“.

Vidíte a to je přesně ono – naše skryté ego, jeho momentální nastavení a naše volba reakce. Jaká byla energie tazatelem na stav času vyslaná a jaká energie byla návazně použita? Pomohli jsme nebo jsme druhého zranili?

To je přesně ona harmonizace naší existence mozku a srdce, tedy užití logiky s naším svědomím a vědomím, šestým smyslem – přesněji srdcem. Srdce je společně s naším třetím okem (zde: www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni_-vzdelavani_-vyzvy/treti-oko ) stále dost pomíjený orgán, ale jsem přesvědčen, že jeho rozvoj dá do budoucna logice pořádně zabrat.

Jsou totiž věci, které náš mozek naprosto nedokáže zpracovat a není to jen tím, že jej využíváme na přibližně 8% jeho celkové kapacity, zatímco naše srdce je doslova energetický mistr.  Důležité informace o srdci, jako našem primárním mozku, se můžeme dozvědět zde: www.jinestranky.cz/clanky/2012---rok-transformace/srdce-jako-nas-primarni-mozek

  

Pokud záměrně druhé zraňujeme, budeme sami zraněni, pokud druhým pomáháme, bude nám pomoženo, pokud hledáme Světlo, jednou nás láskyplně obejme, pokud nasloucháme peklu, jednou nás pohltí.  Připodobnil bych to ke starému českému přísloví: Kdo s čím zachází, s tím také schází.

 

Všichni jsme vyšli z Jednoty, jsme celý život její součástí a do ní se rovněž po Obrazeksplnění našich úkolů vrátíme. Západní styly myšlení a chování, nám tuto pravdu zakrývají materiálními požitky a naše žití je proto plné klamu a zbytečného utrpení.

Jak náš život prožijeme, jak tím prospějeme celku, zda bude šťastný či plný utrpení, je otázkou našeho pochopení reality a vývoje nikoliv fyzického těla (to máme plně rozvinuté již od raného věku), ale především duchovního uvědomění, které můžeme získat pouze vlastní pílí a hledáním.

Více v citátu zde: www.jinestranky.cz/clanky/citaty-autora/nejsladsi-plody-stromu-lezi-nejvyse-v-korune

 

Světlo či stín?  Láska či strach?

Volba je jen na nás, držím palce ve správném rozhodování nám všem.

 

Mnoho štěstí Aridan

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ego

(Jan, 21. 10. 2010 12:53)

Ano kolik je hodin? Mnoho odpovedi bude podle toho kde se prave nalezame.Jina bude v prijemne kavarne a jina v precpanym metru!!!!!

k hodinám

(Paia, 7. 9. 2010 0:43)

nedá mi to nereagovat: za posledních asi 15 let se mě lidi neptali "kolik JE hodin?" ale vždycky řeknou "kolik MÁŠ/MÁTE hodin?"
s ledovým klidem vždy odpovídám "jedny" a čekám na reakci
všichni zaraženě mlčí, tak po pár sekundách ticha kouknu na ruku a nahlásím jim čas
jednou jeden klučina ihned dal druhý dotaz, jaký je tedy čas a zrovna včera jedna důchodkyně propukla ve smích a optala se skoro hned kolik na nich mám...