Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouříte? Skvělé, stát vás potřebuje…

20. 11. 2011

 

 

Na každé krabičce je uvedeno – Kouření zabíjí.

Proč se tedy tabák ještě prodává?

 

 

Ano, na každé krabičce patřičného kuřiva, se objevují různá tvrzení z úst našeho samotného Ministerstva zdravotnictví, které se o nás tak dobře stará, že nás před negativními vlivy kouření a rizikem návykovosti intenzivně varuje.

 

Každá krabička je však na druhou stranu opatřena originálním kolkem, který nás má ujistit o tom, že se jedná o státem verifikovanou a k naší spotřebě určenou produkci. Stejným státem, jehož ministerstvo zdravotnictví nás před negativními účinky tak silně varuje.

 

Pak je tu ale něco špatně, nemyslíte? Následující řádky budou proto dost tvrdé, ale bohužel smutně pravdivé.

 

_________________________________________ 

 

Pojďme se nejprve podívat na pár zajímavých čísel:

 

V České republice kouří zhruba 20-25% populace (tedy každý čtvrtý až pátý), přičemž lze pozorovat mírně sestupnou tendenci. Důvodem je nejen zdražování pict0006.jpgtabákových produktů, ale též postupné uvědomování si negativních dopadů na zdraví pravidelných kuřáků.

 

I přes toto snižování, náš státní aparát na tabákových produktech vybírá na spotřební dani velmi významné položky.

 

Minulý rok 2010 to bylo přibližně 45 miliard Kč, roku 2009 výběr ve výši 42,4 miliard Kč, roku 2008 to bylo pouhých 37,5 miliard Kč a rekordní objem se podařilo realizovat v roce 2007, kdy se částka výběru vyšvihla na celých 47,1 miliard Kč.

 

Samotné ministerstvo zdravotnictví, které nás tak usilovně varuje před negativními vlivy kouření, má celkový roční rozpočet ve výši nějakých 200 miliard Kč na veškeré léčebné výdaje, takže si lze logicky odvodit, že si na sebe kuřáci nejen „vydělají“, ale že je na jejich léčbu (i nevyléčitelných případů) vynakládáno daleko méně, než se celkem vybere.

 

Pokud by tomu totiž bylo naopak, šlo by o nefungující a obchodně špatný model, který by musel být dotován, a žádná politická strana by tabákový průmysl nejspíše nepodporovala.

Jinými slovy – kouření je ve spojení s výběrem spotřebních daní z PHM a alkoholu pro stát výborný byznys – a nejen pro náš stát…

 

 

Jak to vypadá v Evropě?

 

Bohužel dost podobně. Ve svobodné Evropě, do které někteří kdysi tak moc chtěli, je stanovena povinná spotřební daň na tabákové výrobky ve výši minimálně 57% (obvykle se však blíží 80%) a není proto nic divného, že celková vybraná částka tvoří hned celých 12% rozpočtu EU.

 

Ano – celých 12% celkového rozpočtu EU tvoří spotřební daň z tabákových výrobků.

 

Můžeme si proto naivně myslet, že bude Evropa proti kouření tak intenzivně bojovat? A domníváme se snad, že si náš stát v čele s Ministerstvem zdravotnictví nechá vzít necelých 50 miliard Kč z rozpočtu ročně tím, že se kouření zakáže úplně?  

 

V Evropě jsou nejvášnivějšími kuřáky Maďaři, kde kouří muži z 53% a ženy z 30% a naopak nejslabší zastoupení kuřáků nalezneme na Maltě (muži 16% a ženy 7%)

 

 

 

Kouřit nebo nekouřit?

 

Kdybychom se upřímně ptali sami sebe a svého Já, asi intuitivně tušíme, že kouření není našemu zdraví zrovna příliš prospěšná záležitost – viz přiložené varovné obrázky.

 

Pokud se však podíváme na chování státu k této věci, bez obav bychom to mohli nazvat neskrývaným pokrytectvím, neboť kouření kuřáky zabíjí, kouřpict0003.jpg obsahuje kyanovodík, dehet, kouření způsobuje srdeční problémy, pomalou a bolestivou smrt, kouř škodí nejen nám, ale též okolí a především dětem…a přesto je i přes veškerou známou a prokázanou škodlivost, tabákový byznys vesele podporován, navíc zatížen neskutečně obrovskou daní, kterou do svých kapes inkasuje náš nepříliš dobře hospodařící stát.

Kuřáci si za svou radost a později i vlastní léčbu dokonce ještě pěkně zaplatí.

 

 

Kuřte a silně, šetříte státní peníze…

 

Ideální model kuřáka, je pro každý stát bohužel takový, že si bude kuřák za své požitky celý život pěkně platit, aby tak mohl v průběhu let postupně onemocnět, čímž by ještě stihl do důchodového věku z tohoto světa nadobro úspěšně odejít a celý případ se včas uzavřel.

 

Proč?

Protože je to pro stát bezesporu nejvýhodnější ekonomický model.

 

Čím déle nemocný kuřák žije, již tolik ze zdravotních důvodů nevykouří a navíc čerpá důchod. Stát na něm logicky prodělává – a hned dokonce dvakrát, přičemž ekonomický přínos pro společnost, je v tomto případě záporný.

 

Náš milý stát dává každý rok na důchody výdaje ve výši kolem 350 miliard korun a většinová populace obecně stárne. Proto se dají očekávat jen další navyšování těchto položek a naši stateční politici mají tak geniální plány, že se do důchodu bude chodit v pětasedmdesáti, aby si důchodů nikdo moc dlouho pro jistotu jen tak neužil.

 

Nevím, zda si naši politici sami sebe dovedou představit efektivně, s bystrou myslí a zdravým tělem pracovat ve věku kolem 70 let. Můj milovaný dědeček šel do důchodu někdy ve věku 64 let. Pracoval právě zhruba do 70ti let a měl již všeho více než plné zuby, nehledě na to, že se k němu ve společnosti kde pracoval, nechovali pro jeho věk právě nejdůstojněji.

 

 

Tabákové výrobky a unikající příjmy státu

 

Je snad novinkou, že se nejen k nám cigarety bez kolků pašují? Nejspíše nikoliv, o tom jsme poměrně často informováni z nejrůznějších médií.

 

Policie s hrdostí sobě vlastní demonstruje, kterak se jí podařilo odhalit a rozprášit nějakou tu specializovanou balírnu cigaret, kterou obsluhuje pět šikovných pict0002.jpghochů se šikmýma očima, a která by mohla státu způsobit škody až několika milionů korun.

 

Nevím, zda si dostatečně jasně uvědomujeme, jakou škodu způsobuje státu i naší měně, naše stále více se měnící zato pořád vysmátá vláda – v tomto porovnání jsou ušlé milióny od pár výrobců cigaret skutečně zanedbatelné.

 

Ale je fajn, že je nám poukázáno na to, jak moc policii a státní útvary na odhalování zločinu potřebujeme. Jde přeci o rozpočet a jeho udržení, ne?

 

Další proudy dodávek směřují z východních oblastí – Ukrajina, Bělorusko – a samotní kuřáci si pochvalují nejen cenu, ale též poměrně slušnou kvalitu těchto produktů. Stát opět přichází o své těžce zasloužené daně v milionech, proto hochy z celní zprávy tak často na hlavních tazích vidíme pokuřovat a kontrolovat vybrané kamiony…

 

 

Co je to proti všem miliardám z dávek?

 

Ano, co jsou několikamilionové ztráty proti zneužívání zdravotních či sociálních dávek, když stát v podstatě k jejich zneužívání přímo vybízí a sám toto konání ještě podporuje?

 

Dostalo se ke mně několik dost zoufalých mailů, kde si lidé jasně uvědomují, že největší diskriminace funguje především proti spořádaným a slušným občanům, nikoliv proti těm, kteří se diskriminací tak často ohánějí.

 

Co na tom, že si nějaký ten výrostek posilněn alkoholem přilepší tím, že někoho zbije a okrade, máme zde přece policii a skvělé zákony ne-přiměřené obrany, ne? Takže je lepší jim bez zbytečného otálení obsah svých kapes předat, nechat se při tom dobrovolně rozsekat na dvacet kousků a poděkovat za to, že na nás konečně došla řada…

 

 

Přikládám namátkou citaci obsahu jednoho z mailů:

 

Lékárna: říjen 2011

Do minulého týdne jsem netušil, že menšiny nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byla romská menšina, vybrali si léky a pak vytáhli papír ze sociálky, lékárnice ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi sdělila, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky. Málem to se mnou seklo, zaplatil jsem 500,- Kč a naštvaný šel domů. Pracuji, platím sociální i zdravotní pojištění, daně - a to všechno na ně a jim podobným.

 

Konec citace.

 

Romové zbili místostarostku:  http://www.novinky.cz/krimi/250812-romove-zbili-mistostarostku-obce-chteli-socialni-davky.html 

 

Ptám se tedy obecně představitelů našeho milého státu, zda ti, kteří jsou dle jejich definice nepřízpůsobiví, dle slov lékárnice sociálně slabí, zato plní energie, síly, dynamiky a kreativity, navíc bez zatížení stresem z dennodenní práce a pict0004.jpgshonu kolem vlastní existence…, na tom vlastně nejsou mnohem lépe, než běžný pracující a vše hradící občan?

 

Sedět si doma, občas si jak sami říkají někde „přilepšit“, být státem v těchto činnostech pod hlavičkou rasové diskriminace ochráněn a nepřímo podporován, léky a ošetření opět zcela zdarma, navíc čistá hlava a přínos pro společnost naprosto žádný.

 

Vrcholem drzosti je onen známý případ, kdy si dotyčná osoba zajela pro sociální dávky dokonce taxíkem. To už je tedy úplný výsměch systému, protože kdybychom se takto zařídili všichni, asi by to mohl stát zabalit a všechny naše zákony i zákonodárce si vzít s sebou…

 

 

Ale pojďme ještě zpět ke kouření:

 

Myslíme, že má kouření jenom zdravotní nevýhody?

Nikoliv.

 

Zarytí zastánci kouření by nám z fleku vyjmenovali desítky pozitivních vlivů, které kouření našemu organismu poskytuje.

 

Jedním z prvních je skutečnost, že pokud jsou pod tlakem, ve stresu a zapálí si, uklidní se a jsou se opět schopni soustředit – viz. acetylcholinová kaskáda.

 

Další prokázanou věcí, je redukce váhy z důvodů rychlejšího fungování trávicího traktu i odbourávání cukrů – metabolismus sacharidů a jejich odbourávání.

 

U kuřáků byl dokonce prokázán nižší výskyt takových chorob jako Alzheimer či Parkinson i nižší výskyt rakoviny tlustého střeva (ulcerózní kolitida).

Kouření má údajně dokonce vliv na stabilizaci celkových nálad a vyrovnává hladiny produkce hormonů spánku i aktivity (dopamin a serotonin).

 

Dřívější prvorepubliková výsada elegantního kouření jen těch nejbohatších jedinců a hrdinů před televizními kamerami, se postupně transformovala do výsady trávit svůj čas s cigaretou v podobně smýšlejících sociálních skupinách. Je zde tedy rovněž sociálně sdružující faktor, jako jasné pozitivum.

 

 

Přestat kouřit = zdražení

 

Je to sice utopie, ale pokud by se všichni kuřáci najednou probrali a přestali ze dne na den kouřit, stát by musel výpadek necelých 50ti miliard urychleně řešit.

 

Tušíme, kde by je vzal? 

 

Stále nic?

 

Vzal by je velice elegantně a s fantazií sobě vlastní odjinud a podíleli bychom se na tom, obávám se, opět úplně všichni. Proto chápu postoj státu, který svým chováním nepřímo hlásá: važme si všech kuřáků a nechme je dělat, co dělají, protože to dělají jen proto, aby nás samotné od dalšího zdražování ochránili  :-) 

Až tak je to pokrytecky smutné…

 

Poslední nápad kreativního ministra zdravotnictví pana Leoše Hegera, bylopict0005.jpg ještě více zdražit veškeré tabákové výrobky a tuto vybranou částku přímo přelévat do zdravotnictví – viz odkazy na závěr.

 

Tento geniální mechanismus by se dal bez obav nazvat Perpetuum mobile. Peníze se točí stále dokola a nepotřebuje se k tomu dokonce ani žádný další pohon – stačí mít dostatek kuřáků a tím si generovat jejich léčbu…

 

Vtírá se zde opět ona všetečná otázka: Co jiného než veřejné a vzájemné urážení se, handrkování, zesměšňování a ironické arogantní výroky, za účelem odklonění řešení problémů a nastavování stále vyšších daní, naše vláda vlastně umí ???

 

Politiku nemám vůbec rád a nechci se jí zabývat, ale jak je vidět, pokud naší zemi budou vládnout bezcharakterní lidé bez mozku a bez srdce na pravém místě, tak budeme stále řešit symbolickou svítící kontrolku na palubní desce, nikoliv podstatu a příčinu jejího rozsvícení, kterou je například to, že nám vytéká převodový olej.

 

Stačí si vzpomenout na některé vyloženě reklamní kauzy typu Promopro, IZIP, Pandur, Gripen, CASA, Open card, naposledy zabodoval pan Ministr průmyslu Kocourek se svými šestnácti "odkloněnými" milióny a další veselé příběhy z našich pohnutých dějin posledních dní.

 

Škoda dalších slov – lidí je skutečně dost, ale vše je především o jejich kvalitativních parametrech, kterých je stále méně.

 

 

Daně = legalizované výpalné

 

Každý z nás se nepochybně setkal s různými typy pojištění, která se uzavírají v kruhu mezi pojistníkem, pojistitelem a pojištěným. Každé pojištění má svá přesná pravidla, termíny platnosti, specifické výjimky a výluky, pravidla závazná pro obě strany, eventuálně sankce v případě neplnění závazků jednou ze smluvních stran.

 

Nevím jak vy sami, ale nejspíše jsme nikdo nic takového u žádného zaměstnavatele nikdy neverifikovali, ani neparafovali. Otázkou tedy zůstává, zda ono zdravotní či sociální pojištění není jen další neveřejnou a skrytou daní či dokonce v odvážnějším pojetí legalizovaným výpalným, které si náš milý stát tímto způsobem po právu přisvojuje? Více informací zde.

 

V tom případě by bylo myslím zajímavé zhodnotit existenci trochu jiného modelu, kde je zohledněna jakási motivační a věrnostní varianta, daná pict0007.jpgnapříklad chováním a zdravotním stavem dotyčné osoby a zhodnocena například vyšší míra rizikovosti.

 

Tím by byla zaručena úhrada specifických částek pasujících konkrétním případům, nikoliv padni komu padni ve výši X%.

 

Splácení vyšší či nižší částky by byla zaručena podobně, jak funguje například model povinného ručení – pokud jezdíme bez zaviněných nehod, máme výhodu v podobě nižších poplatků.

 

Pokud jsme dlouhodobě zdraví a žijeme dle pravidel zdravého života, logicky bychom měli být rovněž zvýhodněni a to nemluvíme o modelu, který aplikuje ještě vyplacený zpětný bonus.

 

 

Jak se hospodaří s dalšími spotřebními daněmi?

 

Ano, máme zde ještě další klíčovou položku a tou je spotřební daň na pohonné hmoty, pivo a lihoviny. Tam, kdyby se rovněž lidé rozhodli začít žít jinak a plošně přejít na elektromobily či vozidla na vodíkový pohon, by stát musel řešit úbytek v rozpočtu ve výši dalších 83,7 miliard korun ročně.

 

A opět se ptáme – může být tato změna správným směrem podporována, i když je při pohledu z okna na smogové ovzduší posledních dní více než žádoucí?

 

Nejspíše nikoliv, ale i toto přijde, vše chce jen svůj správný čas k realizaci. Daně a poplatky se jen chytře přelijí jinam – například stále ještě relativně levné a daněmi nezatížené LPG a celý systém šlape dál…

 

Benzin, nafta i cigarety se každoročně zdražují o jednotky korun (2-5 Kč na krabičku), tvrdé lihoviny dokonce o více než sedm korun a přesto je stále obtížnější pro náš stát výběr peněz v podobném objemu zejména z PHM udržet.

 

Proč?

Inu naši čeští vládní činitelé, stejně jako „soudruzi z NDR někde evidentně udělali chybu“ a podcenili kreativitu samotných spotřebitelů.

 

Naše republika totiž není až tak velká, aby si příhraniční občané jednou za čas nezajeli pro levnější benzin za hranice a v případě kamionů, kdy se tankují dopict0008.jpg jedné transportní soupravy doslova stovky litrů najednou, se tankuje všude jinde, jen ne v České republice.

 

Tímto přemrštěným rozhodnutím o ceně tedy naše šikovná vláda sice způsobila plošné zdražení, ale zároveň snížení celkové spotřeby nafty o 6% a benzinu dokonce o 10% proti předchozímu roku.

Rozdíl půjde bohužel opět za námi všemi, a to i v obdobích, kdy cena pohonných hmot již na světových trzích není až tak vypjatá.

 

 

 

Co takhle zdanit sport?

 

Většina Čechů má ráda kolektivní sporty, které jsou asi nejvíce reprezentovány fotbalem a hokejem, což jsou dnes v našich očích již sporty národní, stejně jako v Japonsku například sumo.

 

Sportovec na vrcholu své kariéry září jako jasná hvězda, do sítě umístí několik excelentních gólů, podá pár interview před kamerou a jako celkem slušný boháč odchází s velkou slávou do výslužby a často invalidního důchodu.

 

Jako vrcholový sportovec si přijde během kariéry skutečně na více než zajímavé příjmy – takové, které běžný smrtelník nikdy neuvidí nebo na ně vydělává mnohonásobně déle.

 

Po několika málo letech odchází tento opotřebovaný sportovec v podstatě do důchodu z důvodů silných bolestí, zničených kloubů a zad. V tomto stavu dotyčný jedinec žije ještě poměrně dlouhou dobu, ovšem státu již žádný (ekonomický) přínos svou existencí neposkytuje – ba naopak.

 

Zde by se mohlo někomu zdát, že náš skvělý stát opět dělá obrovskou „daňovou“ chybu, neboť si dotyčné osoby vydělají mnohonásobně více, než státu a tím lidu za své krátké funkční období odvedou a doplácíme na ně všichni – tedy celý národ.

 

Čekám proto, že další geniální nápad našeho Ministerstva zdravotnictví bude zdanění sportu obecně, pro jeho vysokou míru rizika čerpání ze státní pokladny na zdravotní výlohy – dobrý nápad, co říkáte?

 

 

Masové sporty – dobrý byznys všem 

 

Od masových sportů je to již jen malý krůček k logické otázce jejich financování obecně – a došli bychom například k bývalému ČSTV, Svazu tělovýchovy a sportu, potažmo společnosti SAZKA-SPORTKA, čímž by se nám celý okruh opět uzavřel v pomyslnou smyčku.

 

Každý masový sport je obvykle spojen s vysokou účastí fanoušků, konzumací alkoholu, kouřením cigaret, bezpečnostními riziky a protiopatřeními všechpict0008.jpg složek, vynuceným pohybem napříč republikou (tedy spotřebou PHM), přítomnosti medií, tisku, rozhlasu a vše je přesně tak, jak se očekává – peníze a daně z prodeje všeho výše uvedeného se jen sypou…

 

Zkoušeli jste si někdy uvědomit, o kolik by stát naší naprostou neúčastí na podobných aktivitách přišel? Žádné noviny si nekoupit, na žádnou akci fyzicky nejít, neutratit nic za vstupenku, ani jedinou cigaretu nezkonzumovat, atd... 

 

Tím jsme opět na začátku smyčky celého příběhu o "zdravých" daních.

 

 

 

Státní úředník se musí oddělit od penězovodů

 

Podle obecných zákonů Kosmu, které jsou všude kolem nás přítomny a podle zákonů přitažlivosti, se budou dít neřesti s hospodařením tak dlouho, dokud bude mít rozhodující státní úředník k financím přístup.

 

Naše krásná země a její rozpočet by tak nemusela vypadat, jako bochník ementálu, díky mnoha vzniklým tunelům, ale mohla by mít mnohem kompaktnější strukturu.

 

Jinými slovy stát a peníze v rukou nevyzrálých a nezodpovědných, je nekonečné vyhazování financí do černé díry - je zde totiž opět člověk, který tak snadno podlehne svodům provizí, procentním podílům, dlouhým prstům lobby a dalším okolnostem, které se ve vrcholné politice doslova podbízejí…

 

 

 

Projektovaná budoucnost a my

 

Jak říkají někteří lidé, jsou věci, které se samovolně dějí velkou setrvačností, nemá smysl si jich ani všímat, protože s nimi stejně nic neuděláme, takže je nejlepší si v klidu sednout do nejbližšího výčepu s velkoplošnou televizí, dát si jedno točené s dvojitým panákem, zapálit další cigaretu, s fanoušky podporovat hlasitými projevy svůj oblíbený sportovní klub a snažit se najít pocit vlastní realizace a předstírat nalezení vrcholu vnitřní spokojenosti, když padne gól.

 

Ne nadarmo platí ono staré: "Dejte lidem chléb a hry, ať se vám dobře vládne"

 

 

 

Nebo snad nikoliv?

 

Toť správná otázka –> zdravá POCHYBNOST je plně na místě.

 

Volba jiné budoucnosti, je pouze a jedině na nás samých. Pokud budeme provozovat výše uvedené, budeme jen slepě následovat přesně to, co je nám velice jasně dlouhá léta programováno, jako správné a my nejsme ti, kteří z toho cokoliv získají – naopak jen ztrácí.

 

Podpora, kterou všem těmto energiím ne-vědomě poskytujeme, spočívá penize---mix.jpgv odevzdávání naší vlastní energie a je tudíž logicky plně v našich rukou.

 

Výsledkům působení té kouzelné energie, se dá s úspěchem říci úměra mezi nabídkou a poptávkou a prostředku její regulace říkáme s oblibou „peníze“.

 

Pokud tedy nebudeme podporovat stranu poptávky, nabídka se logicky sama nemůže dlouho udržet a odpadne jako uschlý list na podzim...

 

Nemyslíte, že již skutečně přišel čas přihlásit se svou vlastní silou naší „energie“ o něco jiného, než dostáváme doposud v podobě stále vyšších poplatků a daní…? Rozhodnutí je na nás a našich dalších činech.

 

Více o penězích a jejich síle v tomto odkazu.

  

 

Mnoho štěstí Aridan

 

 ___________________

 

 

Související odkazy:

 

Věstník EU: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:197:0017:0019:CS:PDF

http://www.cs.cz/banka/content/inet/internet/cs/PhilipMoris.pdf

Heger: http://www.lidovky.cz/bez-kuraku-by-cesko-prislo-o-50-miliard-tvrdi-studie-f8c-/ln_domov.asp?c=A110814_221533_ln_domov_pta

a ještě http://zpravy.ihned.cz/c1-52268520-heger-chce-penize-kuraku-zvysme-dane-z-tabaku-a-dejme-je-do-zdravotnictvi-navrhuje

vysvětluje zde: http://www.leosheger.cz/news/proc-chceme-vyssi-spotrebni-dan-z-cigaret-/

Zdražení o 3 kč: http://byznys.lidovky.cz/kuraky-ceka-dalsi-zasah-do-rozpoctu-od-unora-zdrazi-nektere-znacky-az-o-tri-koruny-gj5-/moje-penize.asp?c=A110127_115400_moje-penize_kik

Kouření http://finexpert.e15.cz/cigarety-droga-vynosna-i-nenavidena

Starší studie králíková: http://www.dokurte.cz/download/MUDr_Eva_Kralikova.pdf

Recese: http://www.novinky.cz/ekonomika/251015-cesko-upadne-v-pristim-roce-do-recese-varuje-cnb.html

Zdražení: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/125497-spotrebni-dan-na-cigarety-se-zvysi-planuji-poslanci/

MFČR: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/konvergen_programy_53214.html

Philip Morris zvýšil tržby: http://www.euro.cz/id/10bk5ope2dzzj1iwfrzhghwcgx/detail.jsp?id=101285

http://www.novinky.cz/ekonomika/250582-ceska-ekonomika-zpomaluje-a-hrozi-ji-recese.html

Klady kouření: http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/kurak-a-koureni/klady-koureni/57-klady-koureni-vyhody-koureni-cigaret-pozitivni-stranky-kuractvi.html

http://www.stru.hranet.cz/projekty/vasinop/public_html/index.htm

 

Pro silné povahy doporučuji následující video (2 hodiny) -  http://dokumentarni.tv/zdravi/sicko

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Re: Pojďme zase nahoru

(wivo, 22. 11. 2011 12:13)

a to jako máme všichni společně jako ovce přikyvovat bez vlastního zamyšlení jako ty?? Podívej se na sebe, ani sis nevšiml že to neni Adrian ale Aridan :-))))

A s takovými máme tvořit nový svět? tak to se máme na co těšit :-)))

Zabava a zavislosti

(Sargantana, 20. 11. 2011 23:36)

Prave prectene radky nejsou vubec "tvrde" jak pisete,jen jasne a srozumitelne sepsana realita, myslim ze s vami v naproste vetsine veci souhlasim, jen si nedovedu predstavit, ze by vetsina obycejnych obcanu evropskeho statu zajetych v systemu dokazala zanechat svych zabav a zavislosti, co by potom delali? Jak by zili ve mestech dneska, kde nejde ani nic jineho delat? Mluvim trochu z vlastni zkusenosti, protoze vim, jak je tezke jenom to zkusit zit jen sam se sebou, prirodou a minimalnim konzumem, bez tv a jinych nahrazek....(abych nemluvila jen o druhych - pokud bude cokolada k dostani a ja na ni budu mit penize tak si ji rada dam, pokud bude pristup na int v mych moznostech tak si ho vzdycky rada zapnu,apod. kazdy ma to svoje, ze;-)Rada bych od vas precetla nejaky clanek nebo vas nazor na toto tema....jakou davate nadeji nam evropanum zijicim v blahobytu ze se dokazeme svych konzumnich vysad zrict ve prospech dobre veci? Musel byste do toho zahrnout asi i teplo z elektraren, teplou vodu (a v zime a v panelaku??)a vubec, vsechno co provazi jednoho kazdeho konzumenta....ceka nas v blizke dobe neco podobneho? Diky

Re: Zabava a zavislosti

(Ladka, 21. 11. 2011 10:17)

tak to by me taky docela zajimalo

Re: Zabava a zavislosti

(Zina, 22. 11. 2011 10:48)

To by bylo na dlouho každoápně nás něco určitě čeká a nic radostnýho

a

(wivo, 21. 11. 2011 8:18)

tohle ste nevěděli??? Proč se tomu asi říká veřejně tolerované drogy? Co tady bude příště? Článek o škodlivém alkoholu jež ničí zdraví, ale díky němu jsou taky vysoké příjmy do státní kasy?

Bohužel kdo tohle neví je vážně hloupej.

Re: a

(Ladka, 21. 11. 2011 10:13)

tak sem nelez ty chytraku

Re: Re: a

(jitka, 21. 11. 2011 15:48)

*** kdo soudí, bude zpravidla souzen druhými ***

Re: Re: Re: a

(Míša, 22. 11. 2011 10:06)

Přesně,máš recht:-) M.

Richelieu - Putování duše

(Laponder, 20. 11. 2011 19:10)

tady autor zminuje problemy duše v první rovině po smrti,kdy má chut na alkohol a cigarety a nemuže to uskutečnit,nebot nemá tělo....je to takový očistec...to se týká též majetku,peněz a podobně.

Re: Richelieu - Putování duše

(wivo, 21. 11. 2011 8:08)

nesmysl

Re: Richelieu - Putování duše

(cože?, 22. 11. 2011 8:59)

Pojďme zase nahoru

(Elian, 22. 11. 2011 2:02)

Jak vidím,tak nejsem sám kdo si všimnul,že Jiné stránky jsou v poslední době mimo mísu. A tenhle článek tomu nasadil korunu.
Souhlasím s Wiwem. Vše co se píše v tomhle článku,ví přece naprostá většina lidí již několik let.
Doufám,že se Jiné stránky vrátí tam,kde byly před rokem.

Re: Pojďme zase nahoru

(sdfsdfsf, 22. 11. 2011 8:58)

spis si myslim,ze se vam na to Adrian vykasle kdyz furt mate nejaky urejpany kecy
ze si to necha libit?

Sen o správné revoluci.

(Xon, 20. 11. 2011 19:50)

Drahý Aridane, fandím Vašim postřehům, podmětům a hlavně pravdám. Nebudu určitě sám který sní o revoluci v tomto duchu. Jiný způsob sociální a ekonomické nápravy v dnešní smutně-zlodějské realitě není ani možný. Pevně doufám, že nejen Náš národ toto pochopí. Věřím, že na to příjdou. A seberou odvahu toto učinit. ;-)

Re: Sen o správné revoluci.

(Ladka, 21. 11. 2011 10:19)

myslim si ze narod vubec nic nepochopi a tvrde spi

Re: Re: Sen o správné revoluci.

(Honza, 21. 11. 2011 14:22)

Také se obávám spáčů.H.

Re: Re: Re: Sen o správné revoluci.

(kamil, 21. 11. 2011 23:45)

kdyz se bojis spacu, dej si dobrou svacu, hahaha. ty straspytle.

Re: Re: Re: Re: Sen o správné revoluci.

(Honza, 22. 11. 2011 7:48)

No tak to je dobrý.H.

Babiš

(David, 20. 11. 2011 23:42)

Ano2011, jinak to nevidím ...

Re: Babiš

(Adriana, 21. 11. 2011 13:52)

myslíte tohoto Babiše??...
http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/uz-i-babise-dostali---/